fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

KAS wykryła milionowe oszustwa na zniczach

Fotorzepa/Rafał Guz
Ponad 360 „pustych faktur", fikcyjna sprzedaż i wywóz zniczy do zagranicznych kontrahentów. Oszuści z czterech śląskich firm zajmujących się sprzedażą zniczy wyłudzili zwrot podatku VAT na blisko 1,4 mln zł.

Na trop oszustwa podatkowego wpadli pracownicy Śląskiego Urzędu Celno–Skarbowego w Katowicach. Podczas kontroli ujawnili, że jedna ze śląskich firm zajmująca się produkcją i handlem zniczami oraz wkładami parafinowymi posługuje się fikcyjnymi fakturami i składa do urzędu skarbowego nieprawdziwe informacje.

Firma deklarowała sprzedaż do unijnych oraz krajowych kontrahentów, wskazując przy tym co miesiąc kwoty podatku VAT do zwrotu. Powiązani z producentem zniczy krajowi nabywcy również deklarowali sprzedaż do kontrahentów unijnych i występowali do urzędów skarbowych o zwrot podatku VAT.

Kontrole w czterech firmach wykazały, że wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów albo w ogóle nie miały miejsca albo odbywały się na rzecz bliżej nieokreślonych podmiotów. Wystawione puste faktury miały upozorować sprzedaż i wewnątrzwspólnotową dostawę, aby uzyskać prawo do zwrotu podatku VAT. Łączna wartość brutto tych faktur to prawie 24 mln złotych.

Właściciele firm posłużyli się fikcyjnymi fakturami przy składaniu do urzędów skarbowych deklaracji podatkowych. Wnioskowali o zwrot podatku podając nieprawdziwe dane. Po wykryciu oszustwa wstrzymano bieżące zwroty podatku VAT na prawie 200 tys. złotych. Skarbówka ustaliła, że na czterech firmach zaangażowanych w nielegalny proceder, ciąży obowiązek zapłaty należnego podatku VAT na blisko 3 mln złotych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA