fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe stawki VAT od kwietnia 2020 r. - prostsza matryca i wyrównanie do stawki niższej

123RF
Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie znacznie prostszej matrycy i jednoczesne wyrównanie do stawki niższej w przypadkach, które budziły największe wątpliwości.

Podpisana przez prezydenta ustawa z 9 sierpnia 2019 r. nowelizująca przepisy ustawy o VAT wprowadza m.in. nową matrycę stawek VAT i nową instytucję w postaci wiążącej informacji stawkowej (WIS). Część zmian wchodzi w życie już 1 listopada 2019 r., jednak zdecydowana większość, w tym zmienione stawki VAT na niektóre towary, zacznie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 r.

Czytaj także: Reforma stawek VAT od listopada tego roku

W uzasadnieniu do projektu ustawy wyjaśniono, że wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT nastąpi przy założeniu radykalnego uproszczenia systemu stawek opartego na trzech filarach, takich jak prostota, przejrzystość i przyjazność stosowania. Założeniem ustawodawcy nie było zwiększenie wpływów do budżetu, ale przede wszystkim uproszczenie systemu stawek VAT, co w efekcie końcowym powinno przełożyć się na ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Ponadto zdecydowana większość wprowadzonych zmian w zakresie stawek VAT to zmiana ze staw...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA