fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

NIK chwali zmiany w VAT. „Rzeczpospolita" dotarła do raportu

Adobe Stock
Uszczelnianie przepisów i sprawniejsze działania skarbówki dają efekty. Do budżetu wpłynęło 30 mld zł więcej.

„Rzeczpospolita" dotarła do raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego walki z wyłudzeniami VAT. Wnioski są optymistyczne. Ubywa lewych faktur, skarbówka likwiduje podatkowe karuzele, kontrole są coraz skuteczniejsze. A Skarb Państwa w 2017 r. dostał 30 mld zł więcej z VAT niż rok wcześniej.

– Podatkowym oszustom jest coraz trudniej – potwierdza Arkadiusz Łagowski, ekspert Konfederacji Lewiatan i doradca podatkowy w Grant Thornton.

Jakie są powody sukcesów skarbówki? Przede wszystkim uszczelnienie przepisów. – Jedną z najważniejszych zmian było wprowadzenie obowiązku przesyłania co miesiąc informacji z ewidencji VAT w elektronicznym formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego – pisze NIK.

– Dzięki informacjom z JPK skarbówka wie o wszystkim, co się dzieje w firmach. Może porównywać dane i na bieżąco wyłapywać nieprawidłowości. Ograniczyło to znacznie kupowanie fikcyjnych faktur, np. na doradztwo czy marketing – mówi Piotr Świniarski, adwokat, właściciel kancelarii podatkowej.

Na podstawie danych z JPK skarbówka typuje też firmy do kontroli. Z raportu wynika, że jest ich mniej, ale za to dają lepsze efekty. – Fiskus nie marnuje już czasu na tzw. puste kontrole, wie gdzie iść i czego szukać – mówi mecenas Świniarski.

Zdaniem NIK skuteczność skarbówki poprawiły także przepisy uszczelniające VAT-owski rejestr przedsiębiorców oraz zasady dokonywania zwrotu podatku. – Jednocześnie raport rozprawia się z mitem, że wzrost dochodów budżetowych z VAT jest wynikiem nieuzasadnionego wstrzymywania zwrotów – uważa Arkadiusz Łagowski.

Na kombinatorów odstraszająco wpłynęło też podwyższenie kar. – Wiele osób, słysząc o uszczelnianiu przepisów, wyszło z szarej strefy – mówi Świniarski.

NIK zwraca też uwagę na lepszą organizację pracy urzędników, którzy korzystają z nowoczesnych narzędzi informatycznych. Ale wytyka także niedociągnięcia, np. długi czas reakcji na stwierdzone u przedsiębiorców nieprawidłowości. Postuluje też usprawnienie procesu rejestracji VAT nowych firm.

– Działania uszczelniające są konieczne, niestety, ich konsekwencje ponoszą też często uczciwi przedsiębiorcy, którzy obawiają się nowych rozwiązań – komentuje Łagowski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA