Podatek odroczony od odpisów na należności

Kalkulacja podatku odroczonego wykonywana jest zwykle raz w roku. Koncepcyjnie jest ona prosta, ale „diabeł tkwi w szczegółach". Skomplikowane jest nawet obliczenie podatku odroczonego na tak pozornie prostej pozycji, jak odpis aktualizujący należności, występującej w większości sprawozdań finansowych.

Publikacja: 23.02.2021 17:45

Podatek odroczony od odpisów na należności

Foto: Adobe Stock

Odpis aktualizujący należności tworzymy, zgodnie z art. 35b ustawy o rachunkowości, na wszystkie należności wątpliwe, w tym, m.in. na należności od dłużników postawionych w stan likwidacji, upadłości, znajdujących się w postępowaniu restrukturyzacyjnym, a także należności kwestionowanych przez dłużników, należności o znacznym stopniu prawdopodobieństwa nieściągalności itp. Sama kwota należności zawiera kwotę główną, która w przeszłości wygenerowała przychód, oraz naliczony podatek VAT zgodnie z odpowiednią stawką. Są oczywiście towary i usługi objęte zerową stawką VAT lub zwolnione z tego podatku i wówczas należność składa się tylko z kwoty głównej. Sporządzając sprawozdanie finansowe, odpisem aktualizującym obejmujemy wszystkie należności wątpliwe, o których mowa powyżej, a odpis ten powoduje zwykle powstanie różnicy pomiędzy wartością bilansową należności handlowych a jej wartością podatkową (są oczywiście przypadki, gdzie odpis na należności staje się podatkowym kosztem uzyskania przychodów i w takiej sytuacji różnica przejściowa nie powstaje, ale występują one rzadziej i takich sytuacji nie dotyczy kwestia kalkulacji podatku odroczonego). Różnica przejściowa z kolei jest podstawą do rozpoznania aktywa z tytułu podatku odroczonego wpływającego bezpośrednio na wynik netto za dany rok.

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP