fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Rada Dialogu Społecznego przeciw zniesieniu limitu składek na ZUS

Fotorzepa, Marta Bogacz
Członkowie Rady Dialogu Społecznego zaapelowali do posłów o odrzucenie projektu ustawy autorstwa PiS dotyczącej zniesienia limitu składek na ZUS.

Przeciwko nowym przepisom likwidującym limit 30-krotności podstawy składek na ZUS opowiedzieli się związkowcy i pracodawcy z takich organizacji, jak Konfederacja Lewiatan, BCC, ZPP, Forum Związków Zawodowych, OPZZ, Pracodawcy RP, NSZZ Solidarność i Związek Rzemiosła Polskiego.

Jak podkreślają w wystosowanym apelu, reforma ta „oznacza zmniejszenie dochodu netto znacznej części pracowników oraz wiąże się z gigantycznymi problemami finansowymi i organizacyjnymi po stronie pracodawców”, a więc także z koniecznością korekt budżetów na 2020 rok. Co więcej, spowoduje w dłuższej perspektywie problem wynikający z rozwarstwienia wysokości świadczeń emerytalnych, tzw. „„kominów emerytalnych”.

Czytaj także: Kwieciński: albo zniesienie limitu składek ZUS albo tniemy inne wydatki 

Związkowcy i pracodawcy wyrazili jednocześnie głębokie zaniepokojenie sposobem procedowania tak ważnej ustawy, który odbywa się bez konsultacji społecznych i na niespełna 50 dni przed końcem roku, co „podważa zaufanie do państwa”.

A apelu zwrócono uwagę także inne liczne problemy, z jakimi zmagają się pracodawcy. Jak stwierdzono, największymi barierami rozwoju polskiej gospodarki są obecnie „problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, obniżenie atrakcyjności Polski jako kraju do rozwoju i pozyskiwania utalentowanych pracowników, brak stabilności systemu prawnego oraz niska stopa inwestycji”. Do tego przedsiębiorcy muszą radzić sobie z rosnącymi kosztami, związanymi m. in ze wzrostem wynagrodzeń, w tym płacy minimalnej oraz wdrożeniem PPK. A zniesienie limitu składek na ZUS – jak stwierdzono – dołoży tylko pracodawcom kolejnych utrudnień.

„Warunki zmieniły się zatem na tyle, że nie ma absolutnie żadnego usprawiedliwienia dla tego, aby projekt był procedowany w ramach „ścieżki poselskiej” i nie stanowił przedmiotu konsultacji społecznych” – zaznaczają związkowcy i pracodawcy z Rady Dialogu Społecznego. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA