fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Chłosta dla Brytyjczyka za posiadanie wina

Twitter
Rok temu 74-letni Brytyjczyk został skazany w Arabii Saudyjskiej na więzienie i 350 batów za posiadanie wina domowej roboty. Wyrok już odsiedział. O uchylenie drugiej części kary stara się rodzina i rząd w Londynie.

Karl Andree pracował w Arabii Saudyjskiej przez 25 lat, był pracownikiem jednej z firm działających w przemyśle naftowym.

Przed rokiem saudyjska policja religijna aresztowała Brytyjczyka za to, że w jego samochodzie znaleziono trzy butelki wina domowej roboty. Zgodnie z niezwykle restrykcyjnymi w Arabii saudyjskiej przepisami, brytyjski emeryt został skazany na rok więzienia i 350 batów.

Mężczyzna właśnie skończył odsiadywanie rocznego wyroku. Odbył go w więzieniu Briman w Dżeddzie - placówce o fatalnej opinii jeśli chodzi o warunki życia osadzonych. Czeka go jeszcze publiczna chłosta - ma dostać 350 batów.

Rodzina walczy o anulowanie drugiej części kary. Argumentuje, że starszy mężczyzna przeżył już trzy rodzaje raka, jest osłabiony przez astmę i nie przetrwa takich katuszy. Jego żona, na stałe mieszkająca w Wielkiej Brytanii, cierpi na chorobę Alzheimera w zaawansowanym stadium.

Synowie Karla Andree zwrócili się o pomoc do Davida Camerona. Rzeczniczka Downing Street zapewniła, że brytyjski rząd już kilkakrotnie zwracał się do władz Arabii Saudyjskiej w tej sprawie, a premier po raz kolejny zamierza zaapelować do Saudyjczyków o anulowanie kary wobec emeryta.

Petycję o odstąpienie od wykonania kary podpisało ponad 30 tysięcy Brytyjczyków.

Arabia Saudyjska słynie z wysokich wyroków za łamanie prawa. Ostatnio saudyjski bloger Raif Badawi został za obrazę islamu skazany na 10 lat więzienia i 1000 batów. Chłosta odbyła się w styczniu tego roku.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA