fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sporty zimowe

Afera dopingowa: Rosji odebrano już 12 medali igrzysk

AFP
Rosyjskich sportowców złapanych na dopingu w Soczi jest już 22. We wtorek ma zapaść decyzja, co z Rosją w Pjongczangu.

W środę dożywotnio zdyskwalifikowano trójkę bobsleistów: Aleksandra Kasjanowa, Aleksieja Puszkariowa i Ilwira Chuzina. Stanowili drugą załogę Rosji, zajęli na igrzyskach czwarte miejsce.

W poniedziałek podobnie ukarano złotych medalistów w bobslejach Aleksieja Niegodajło i Dmitrija Trunenkowa, srebrne medalistki w sztafecie biatlonowej Janę Romanową i Olgę Wiłuchinę (przypadek Olgi Zajcewej z tej samej sztafety jest jeszcze badany) oraz Siergieja Chudinowa, zawodnika skeletonu.

Kolejne bulwersujące szczegóły na temat organizacji i zakresu oszustw, a także ścisłych powiązań z władzami kraju pokazuje najnowsza publikacja „New York Timesa" – dziennik rozpoczął właśnie odcinkowy druk pamiętnika Grigorija Rodczenkowa, szefa laboratorium antydopingowego w Moskwie z lat 2014 i 2015.

Przebadano już wszystkie dostępne próbki pobrane od sportowców rosyjskich podczas igrzysk w 2014 roku. Do końca prac komisji MKOl kierowanej przez Denisa Oswalda pozostały przesłuchania podejrzanych osób.

Wszystkie te fakty będą miały znaczenie przy decyzji Komitetu Wykonawczego MKOl w kwestii dopuszczenia Rosji do igrzysk w Pjongczangu (luty 2018). Posiedzenie komitetu zapowiedziano na wtorek, 5 grudnia, w Lozannie, wynik obrad, czyli los Rosji, ma być znany o 19.30.

Członkowie MKOl mogą wykluczyć Rosję z rywalizacji w Pjongczangu lub podjąć decyzję podobną do tej sprzed igrzysk w Rio: nie pozwolić sportowcom rosyjskim na starty pod flagą narodową, w uniformach, w barwach i z godłem Rosji, nie byłby także odgrywany hymn w przypadku ewentualnych dekoracji złotymi medalami.

Według działaczy rosyjskich już takie restrykcje wystarczą, by uważać je za zakaz startu i powód, by Rosja sama rozważyła bojkot igrzysk.

Jako pierwsza koło ratunkowe Rosjanom rzuciła Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF), zwracając się do MKOl z prośbą, by zezwolił na start w Pjongczangu rosyjskim hokeistom niezamieszanym w doping.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA