fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Biegacze na ulicach, korki w miastach

orlenwarsawmarathon.prowly.com
W Warszawie i w Poznaniu dziś wielkie święto biegaczy. W stolicy siódmy ORLEN Warsaw Marathon, a w stolicy Wielkopolski - PKO Poznań Półmaraton. Kierowcy w obu miastach muszą się liczyć z dużymi utrudnieniami.

W stolicy dziś siódma edycja ORLEN Warsaw Marathon. Biegi na dystansie maratońskim zaczęły się o godz.9. Trasa rozpoczyna się i kończy w okolicach PGE Narodowego.

Biegacze wystartowali na Wybrzeżu Szczecińskim, a swoje zmagania zakończą w Miasteczku Biegacza na błoniach stadionu.

Do udziału w biegu zgłosiło się ponad pięć tysięcy osób. Tegoroczna 42-kilometrowa trasa różni się od tej z poprzedniej edycji i przebiega głównie przez Pragę Południe, Mokotów i Śródmieście (w małej części również przez Żoliborz). Limit czasu w maratonie to 5 godzin i 30 minut od strzału startera.

Nie mniej interesująco zapowiada się trasa biegu OSHEE 10 km. Rozpoczynając na Wybrzeżu Szczecińskim, biegacze w białych koszulkach pokonają najpierw Most Świętokrzyski, kierując się później ulicą Tamka na Krakowskie Przedmieście. Na pokonanie dystansu zawodnicy mają godzinę i 40 minut.

Z powodu biegów kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z ogromnymi utrudnieniami od niedzielnego poranka. Mają potrwać maksymalnie do godziny 16.

Ulice będą zamykane stopniowo - w miarę przemieszczania się biegaczy. I w ten sam sposób będzie na nich przywracany ruch.

Zmotoryzowani powinni omijać przede wszystkim Wybrzeże Szczecińskie. Jezdnia będzie nieczynna w obu kierunkach pomiędzy 6 a 16. Maratończycy ruszyli o godz. 9 spod stadionu PGE i przebiegną dalej największymi ulicami Warszawy.

W niektórych przypadkach zdecydowano się nie zamykać całych arterii, dając biegaczom do dyspozycji jeden pas ruchu. Tak będzie m.in. na Wybrzeżu Kościuszkowskim, Gdańskim oraz Gdyńskim. Na pozostałych ulicach ruch będzie wstrzymywany czasowo.

Na użytek biegaczy wyłączony zostanie również tylko jeden pas ruchu zachodniej jezdni Wisłostrady. Cały czas będzie zachowana jej drożność w obu kierunkach. Podobne ustalenia dotyczą ulicy Czerniakowskiej. Od odcinka przy ul. Suligowskiego, aż do Mostu Poniatowskiego i Jaracza, na potrzeby maratonu będzie wyłączony tylko jeden z trzech pasów zachodniej jezdni.

Konkretne ulice będą zamykane dla ruchu tylko czasowo i odcinkowo - w zależności od miejsca, w którym w danym czasie będą biegli zawodnicy.

Ponadto służby porządkowe podczas całego czasu trwania ORLEN Warsaw Marathon będą dbały o jak najczęstsze włączanie ruchu poprzecznego na ulicach wzdłuż całej trasy biegu.

Zarówno dla uczestników, jak i dla mieszkańców Warszawy została uruchomiona specjalna infolinia pod numerem + 48 22 230 22 70.

W niedzielę odbędą się też dwie procesje w Warszawie, co też spowoduje utrudnienia w ruchu. Pierwsza w godz. 19 -20.15 w parafii św. Szczepana na Mokotowie. Uczestnicy procesji przejdą ulicami Melsztyńską, Wiśniową,  Narbutta, Sandomierską, Melsztyńską.

Druga w godz. 20.30-22 odbędzie się w parafii Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników na Grochowie. Jej trasa ul. Spalinowa – ul. Turbinowa – ul. Rozłucka – ul. Kinowa (do krzyża przy skrzyżowaniu ul. Kinowej i al. Stanów Zjednoczonych). - Swoją trasę mogą zmienić autobusy linii 158- podaje stołeczny ratusz.

Poznań: 12 tysięcy uczestników półmaratonu

W Poznaniu po raz dwunasty odbędzie się dziś PKO Poznań Półmaraton. Kilkanaście tysięcy osób walczyć będzie na dystansie 21,097 kilometrów. Na kilka godzin zmieni się organizacja ruchu oraz trasy kilkunastu autobusów i tramwajów.

Na starcie biegu może stanąć 12 tysięcy osób. Taki limit zawodników został wyznaczony. Poznański półmaraton tradycyjnie wystartuje z ulicy Grunwaldzkiej tuż przy Międzynarodowych Targach Poznańskich i pobiegnie dokładnie tą samą trasą, co w zeszłym roku. Meta usytuowana będzie na terenie MTP na Placu Św. Marka.

Trasa prowadzić będzie ul. Grunwaldzką z "nawrotką" na wysokości ul. Cmentarnej. Następnie przebiegać będzie przez Górczyn i Grunwaldu dobiegając do ul. Hetmańskiej. Dalsza część trasy to dobrze znane odcinki na Dolnej Wildzie, Drodze Dębińskiej, Garbarach, ul. Solnej oraz ul. Niepodległości i rondo Kaponiera.

Ostatni odcinek prowadzi przez ul. Roosevelta i ul. Bukowską mijając po prawej stronie Hotel Sheraton aż do Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Ta impreza także spowoduje zmiany w ruchu. Dziś trasa biegu została zamknięta dla samochodów w godzinach od 9 do ok. 14. A dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od ulicy Szylinga do Roosevelta zamknięta jest od godziny 6.

Zmieni się również rozkłady jazdy niektórych linii tramwajowych i autobusowych. Od pierwszych kursów do startu - ze względu na zamknięcie dla ruchu części ulicy Grunwaldzkiej - zmienione zostaną trasy tramwajów linii nr 6, 13, 15 (objazd przez ulice Głogowską, Hetmańską, Reymonta). Informacje o wszystkim zmianach można znaleźć na stronie poznańskiego ztm:ztm.poznan.pl.

Poza tym pomiędzy godziną 9 a 13.30 nastąpią czasowe zmiany w organizacji ruchu, w tym zamknięcie ruchu pojazdów na trasie biegu. A dodatkowo już od soboty od godz. 23 zamknięty jest odcinek ul. Grunwaldzkiej od ul. Szylinga do ul. Bukowskiej, a od niedzieli od godz. 6:00 - także odcinek ul. Bukowskiej od ul. Roosevelta do ul. Zeylanda.

Jak podaje poznański Urząd Miasta, z powodu biegu wprowadzone będą czasowe ograniczenia parkowania. Na odcinku ul. Grunwaldzkiej od ul. Bukowskiej do godz. 16 obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się. Kierowcy proszeni są o wcześniejsze usunięcie pojazdów z miejsc objętych zakazami.

W dniu biegu od godz. 8 zamknięty jest przejazd przez Kaponierę ul. Roosevelta w kierunku ul. Bukowskiej i mostu Dworcowego. Poznańskie zawody rozpoczynają się o godz. 10, a limit czasu biegu to trzy godziny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA