fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Pol'and'Rock Festival znów ze statusem imprezy podwyższonego ryzyka

Fotorzepa/ Dariusz Gorajski
Pol'and'Rock Festiwal czwarty raz z rzędu będzie imprezą podwyższonego ryzyka - zapowiedział komendant miejski policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak informuje "Gazeta Lubuska", na Pol'and'Rock Festival łącznie składa się aż 5 imprez masowych. Dwie z nich będą miały status imprezy podwyższonego ryzyka - organizowane pod Dużą i Małą Sceną. Zwykłymi imprezami masowymi będą Akademia Sztuk Przepięknych, scena w wiosce Lecha oraz Pokojowa Wioska Kryszny.

 Tak jak w latach poprzednich zwróciliśmy się do policji z wnioskiem o wydanie opinii w sprawie festiwalu. W tym wniosku zastrzegliśmy, że Pol'and'Rock nie powinien być imprezą podwyższonego ryzyka, ponieważ jest to bardzo bezpieczna impreza - powiedział Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP.

- Kiedy dzisiaj słyszymy, że Pol'and'Rock ma być jedyną imprezą masową o statusie podwyższonego ryzyka, to jesteśmy tym bardzo zdziwieni. Mam nadzieję, że w przypadku opinii zwycięży zdrowy rozsądek, tak jak w przypadku pociągów - dodał rzecznik, cytowany przez portal gorzowianin.com.

Policja w swojej opinii zdefiniowała łącznie 11 zagrożeń, które mają uzasadnić decyzję o nadaniu statusu imprezy podwyższonego ryzyka. WOŚP w wydanym w odpowiedzi oświadczeniu stwierdził, że powoływanie się na „zamachy na tle nienawiści, w tym zamach na Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza” jako powód wyższego statusu imprezy jest niesprawiedliwe.

"Tak cyniczne wykorzystywanie tragedii, która w styczniu bieżącego roku poruszyła wszystkich Polaków i zatrząsnęła fundamentami działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, budzi zdecydowany sprzeciw. Przy czym autor opinii zupełnie nie zwrócił uwagi na fakt, że organizatorami Finału WOŚP w Gdańsku i festiwalu Pol'and'Rock w Kostrzynie są zupełnie inne podmioty i są to wydarzenia, których pod względem organizacji czy sposobu zabezpieczenia – nie da się porównać" - podkreśla Orkiestra.

"Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przeprowadzi analizę prawną opinii, której zapisy wydają się w sposób oczywisty wybiegać poza ramy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Fundacja nie wyklucza podjęcia działań na drodze prawno-administracyjnej, by poprzez decyzję sądu zdjąć status imprez podwyższonego ryzyka z obu koncertów na Festiwalu Pol'and'Rock" - dodał Jerzy Owsiak w wydanym oświadczeniu.

"Zupełnie zaskakujące jest stwierdzenie, że wpływ na decyzję o podwyższonym ryzyku ma fakt, że uczestnicy imprez masowych będą mieli do dyspozycji znacznie mniejszą ilość pociągów specjalnych pozwalających w określonym czasie powrócić im do miejsca zamieszania. Fakt ten wywołuje ryzyko wzbudzania agresji i w konsekwencji aktów przemocy pomiędzy uczestnikami Festiwalu w trakcie ich rozprowadzania po zakończeniu imprez masowych" - podkreślał Owsiak.

Źródło: rp.pl/ gorzowianin.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA