fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spadki i darowizny

Dzień Otwarty Notariatu: porozmawiaj z notariuszem o testamencie notarialnym

123RF
Dzisiaj w 23 miastach w Polsce notariusze organizują Dzień Otwarty Notariatu. Tegoroczna, 7. edycja DON odbywa się pod hasłem „Porozmawiaj z notariuszem o… testamencie notarialnym”.

Kilkuset notariuszy w godzinach 10.00 - 16.00. będzie odpowiadać na pytania obywateli w 23 wybranych miastach Polski: Bydgoszczy, Toruniu, Poznaniu Chełmie, Puławach, Radomiu, Katowicach, Gliwicach, Bielsko-Białej, Częstochowie, Warszawie, Białymstoku, Olsztynie, Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze, Łodzi, Szczecinie, Gorzowie Wlkp., Koszalinie, Krakowie, Krośnie, Jaśle (na stronie www.porozmawiajznotariuszem.pl znajduje się mapa z adresami miejsc, w których będą dyżurować notariusze).

W tym roku – po raz pierwszy w historii tej akcji – Dzień Otwarty Notariatu odbędzie się także w Berlinie, gdzie polscy notariusze będą udzielać informacji leżących w ich kompetencjach zawodowych.

W poprzednich latach notariusze rozmawiali na temat dziedziczenia, spadków, przekazywania majątku rodziny oraz bezpiecznej jesieni życia. Tegoroczne hasło Dnia Otwartego Notariatu brzmi „Porozmawiaj z notariuszem o... testamentach notarialnych" – spotkania z obywatelami będą okazją do wyjaśnienia, że taka forma przekazania majątku najbliższym jest najbardziej bezpieczna i skuteczna. Niezależnie od tematu przewodniego notariusze odpowiedzą na wszystkie pytania leżące w ich kompetencjach – dotychczasowe edycje Dzień Otwarty Notariatu pokazały, że najczęściej dotyczą one darowizn, testamentów, umów o dożywocie i umów renty. Wyjaśnienia wymagają także – ważne z punktu widzenia każdego obywatela – istotne zmiany w prawie spadkowym, które weszły w życie w roku 2015, dotyczące spadków z elementem transgranicznym oraz wprowadzenia jako zasady dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza. O tym, że Dzień Otwarty Notariatu – rozumiany przede wszystkim jako sposób na podniesienie poziomu świadomości prawnej obywateli – jest potrzebny, świadczy bardzo duże zainteresowanie społeczne dotychczasowymi edycjami tej imprezy: każdego roku na odbywające się w kilkudziesięciu miastach Polski spotkania z notariuszami przychodzi nawet kilka tysięcy osób.

Dzień Otwarty Notariatu to ogólnopolska akcja edukacyjno-społeczna, której organizatorem jest Krajowa Rada Notarialna we współpracy z izbami notarialnymi, a jej celem edukacja prawna obywateli w zakresie zagadnień leżących w kompetencjach zawodowych notariuszy. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął prezydent RP Andrzej Duda.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA