Pożar składowiska odpadów pod Nową Solą

Płonie hałda odpadów komunalnych w Kiełczu pod Nową Solą. Pożar gasi pięć zastępów straży. Nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Aktualizacja: 19.08.2018 18:10 Publikacja: 19.08.2018 17:36

Pożar składowiska odpadów pod Nową Solą

Foto: straż pożarna

Pożar na składowisku zauważono krótko po godzinie 12. Od razu na miejsce udało się kilka zastępów gaśniczych. Paląca się hałda ma powierzchnię 1000 metrów kwadratowych. Jest wysoka na 5 metrów.

Znajdują się tam zmieszane odpady komunalne. Hałda jest wolnostojąca i nie ma styczności z budynkami.

-  Oczywiście wydobywa się z niej słup dymu, ale przy bezwietrznej pogodzie nie zagraża on ludziom. Do tego składowisko jest oddalone od zabudowań mieszkalnych – tłumaczy st. kpt. Robert Spławski, dyżurny lubuskiej straży pożarnej.

Straż zapewnia, że siły i środki są wystarczające do opanowania żywiołu. Strażaków wspierają swoim ciężkim sprzętem pracownicy składowiska.

Ogień już się nie rozprzestrzenia, nie ma poszkodowanych, ale akcja gaśnicza może potrwać jeszcze kilka godzin.

Przyczyna pożaru nie jest na razie znana. Po zakończeniu akcji gaśniczej zajmie się jej ustalaniem powołany przez policję biegły z dziedziny pożarnictwa.

Od początku roku w Polsce wybuchło blisko 100 pożarów wysypisk. Chmury toksycznego dymu i pyłu tylko w maju unosiły się nad Zgierzem w Łódzkiem, Trzebinią w Małopolsce i Mogilnem w Kujawsko-Pomorskiem. Jeszcze w maju premier Mateusz Morawiecki zapowiedział walkę z pożarami wysypisk.

Drony nad składowiskami odpadów, 600 nowych inspektorów ochrony środowiska, nawet 1 mln zł kary za nielegalne składowanie śmieci - tak rząd będzie walczyć z "mafią śmieciową" i pożarami składowisk w całej Polsce.

Resort środowiska przygotował dwa projekty nowelizacji ustaw: o odpadach oraz Inspekcji Ochrony Środowiska, które mają w tym pomóc.

Zakładają one m.in. wprowadzenie zabezpieczeń finansowych w postaci kaucji, którą przedsiębiorcy, chcący prowadzić działalność w sektorze odpadowym, będą musieli uiścić.

Głównym celem kaucji ma być zabezpieczenie samorządów przed porzucanymi odpadami. Nawet gdyby tak się stało, gminy będą miały środki na zagospodarowanie pozostawionych śmieci.

W obiektach, w których magazynowane lub składowane są odpady, będzie obowiązek prowadzenia monitoringu wideo.

Ma to ułatwić nadzór nad działalnością w zakresie gospodarowania odpadami, a w przypadku pożaru pomoże ustalić przyczynę i ewentualnych sprawców.

Skrócony zostanie okres magazynowania odpadów z trzech lat do roku.

Projekt ustawy przewiduje również zmianę zakresu uprawnień organów ochrony środowiska do wydania zezwoleń na zbieranie odpadów – w przypadku gdy całkowita pojemność instalacji lub innego miejsca magazynowania odpadów przekracza 3000 ton na rok, właściwy będzie marszałek województwa.

Ponadto wydanie zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów będzie uzależnione od uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Straży Pożarnej przed rozpoczęciem działalności w zakresie gospodarki odpadami.

Wprowadzony będzie wymóg posiadania prawa własności do nieruchomości. Wprowadzony będzie także tzw. wilczy bilet - w przypadku wcześniejszego skazania za przestępstwo przeciw środowisku.

Po zmianie przepisów wzmocniona ma zostać także Inspekcja Ochrony Środowiska. Kontrole będą mogły być przeprowadzane o dowolnej porze dnia i nocy. Inspektorzy będą mogli prowadzić kontrole interwencyjne - bez wcześniejszego zawiadomienia.

W lipcu minister środowiska zapowiedział, że nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać już od września.

Pożar na składowisku zauważono krótko po godzinie 12. Od razu na miejsce udało się kilka zastępów gaśniczych. Paląca się hałda ma powierzchnię 1000 metrów kwadratowych. Jest wysoka na 5 metrów.

Znajdują się tam zmieszane odpady komunalne. Hałda jest wolnostojąca i nie ma styczności z budynkami.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Służby
Akcja ABW w sprawie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Oskarżony obywatel RP
Służby
Ministerialna kontrola w Służbie Ochrony Państwa. Wyniki niejawne
Służby
Cała prawda o Pegasusie. Jak działał, jakich materiałów dostarczał, kogo podsłuchiwano?
Służby
Centralne Biuro Antykorupcyjne przechodzi do historii. Rząd chce uzdrowić służbę
Służby
W Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wzrosną płace. Dodatkowe 89 mln w budżecie