fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Anakonda'18. Rozpoczęto przygotowania

DORSZ
W Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu, odbyła się konferencja dotycząca przygotowania ćwiczenia z wojskami pod kryptonimem Anakonda-18.
- W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Sił Zbrojnych, instytucji spoza układu militarnego oraz zaproszeni goście z państw partnerskich, sojuszniczych oraz koalicyjnych. To, na czym nam szczególnie zależało, to kompleksowe spostrzeganie prowadzenia operacji, we wszystkich możliwych domenach prowadzenia działań obronnych. Rozpatrywaliśmy również problematykę związaną z relacjami dowodzenia, integracją stanowisk dowodzenia narodowych, koalicyjnych i sojuszniczych, jak również działań w zagrożeniach hybrydowych - powiedział pułkownik Artur Warwas, szef Oddziału Ćwiczeń i Szkolenia Bojowego.

 

Warto podkreślić, iż przede wszystkim  spotkanie posłużyło wypracowaniu rozwiązań w obszarach problemowych zidentyfikowanych w ramach poprzedniej edycji ćwiczenia - Anakonda-16. Będą one podstawą do określenia celów i zagadnień szkoleniowych do przyszłorocznych manewrów.

 

Należy przypomnieć, że już w lutym generał broni Joseph Anderson, zastępca szefa sztabu US Army odwiedził Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W spotkaniu towarzyszyli mu attache obrony płk John Downey oraz płk Warren Barow z ambasady USA w Warszawie. Ważnym elementem spotkania było przedstawienie  informacji o międzynarodowych ćwiczeniach serii Anakonda na przykładzie kierowania zeszłorocznym ćwiczeniem Anakonda'16 organizowanym przez Dowództwo Operacyjne RSZ oraz właśnie przygotowań do ćwiczenia Anakonda'18.

 

W trakcie ćwiczenia Anakonda'16 przeprowadzono m.in. największy od 1989 r. desant na poligonie pod Toruniem z udziałem ponad 2 tys. spadochroniarzy z Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

 

Ćwiczeniem kierowali gen. broni Marek Tomaszycki, ówczesny Dowódca Operacyjny RSZ oraz gen. broni Frederick Benjamin "Ben" Hodges, Dowódca Armii Stanów Zjednoczonych w Europie.W ćwiczeniach udział wzięli żołnierze z osiemnastu państw członkowskich sojuszu, z czterech państw partnerskich (Finlandia, Macedonia, Szwecja, Ukraina) oraz Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód i Połączone Dowództwo Wojsk Lądowych NATO w Izmirze.

 

Ćwiczenie odbywało się jednocześnie na wszystkich krajowych poligonach i czterech komponentach: lądowym, powietrznym, morskim i wojsk specjalnych, ćwiczyło 31 tys. żołnierzy, w tym ok. 12 tys. żołnierzy z Polski. Zaangażowano 3000 różnego rodzaju pojazdów, 105 statków powietrznych oraz 12 okrętów marynarki wojennej.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA