fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sąd w Katowicach pyta Sąd Najwyższy o wyłączenie sędziego nominowanego przez nową KRS

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Sąd Apelacyjny w Katowicach zwrócił się z zagadnieniem prawnym do Sądu Najwyższego w sprawie obsadzenia składu z udziałem sędziego powołanego na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

O wniosku sędziów z Katowic poinformował na Twitterze reporter RMF FM, Patryk Michalski.

Sąd Apelacyjny w Katowicach chce, aby Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie, czy udział nowej Krajowej Rady Sądownictwa w procesie powoływania sędziego będącego członkiem składu orzekającego stanowi samoistną i wystarczającą przesłankę do uznania, że skład sądu jest sprzeczny z przepisami prawa. Pytanie dotyczy art. 379 pkt. 4 Kodeksu postępowania cywilnego.

Jak informowaliśmy wczoraj, w podobnej sprawie, ale w procedurze karnej, sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie nie uwzględnił wniosku o wyłączenie od orzekania sędziego nominowanego przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Jak tłumaczył sędzia, "nie występują kodeksowe przesłanki do wyłączenia sędziego od orzekania". Powołał się na artykuły 40 i 41 Kodeksu postępowania karnego. Dodał, że kwestie związane z TSUE są "hipotetyczne i może je ewentualnie badać sąd odwoławczy".

W orzeczeniu stwierdzono, że nowa Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem bezstronnym i niezależnym od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Świadczyć ma o tym szereg przesłanek: Sejm de facto wybiera zdecydowaną większość jej członków; nie opublikowano do tej pory listy sędziów popierających kandydatów do KRS i nie wiadomo czy są to sędziowie orzekający w sądach czy pracujący w Ministerstwie Sprawiedliwości, a więc zależni od władzy wykonawczej; poza tym KRS nie staje w obronie atakowanych sędziów, przeciwnie jej członkowie domagali się wszczęcia środków dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy zadali pytania prejudycjalne do Luksemburga; wreszcie członkowie KRS są beneficjentami obecnych zmian w sądownictwie, np. są prezesami sądów.

Źródło: Twitter / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA