Sędziowie i sądy: Jak powstawała ankieta „Rzeczpospolitej”

Ankieta o atmosferze w polskich sądach powszechnych jest autorskim pomysłem redakcji „Rzeczpospolitej”. Władza polityczna przeprowadza w sądownictwie wielkie zmiany, trwa konflikt wokół Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Aktualizacja: 24.10.2018 19:53 Publikacja: 24.10.2018 19:45

Sędziowie i sądy: Jak powstawała ankieta „Rzeczpospolitej”

Foto: 123RF

Chcieliśmy zapytać, jak te zdarzenia wpływają na pracę sędziów sądów powszechnych, na ich orzekanie i poczucie niezależności oraz niezawisłości. Zależało nam, by zorientować się, czy obawy zaistnienia w sądach tzw. efektu mrożącego, spowodowanego działaniami władz, są realne. Prosiliśmy o odpowiedzi tylko czynnych sędziów. Przygotowaliśmy 11 pytań i przesłaliśmy je na prawie 400 ogólnych adresów mailowych sądów rejonowych i okręgowych. Prosząc o odpowiedzi pocztą, e-mailem lub faksem, chcieliśmy zagwarantować pełną anonimowość uczestnikom. Z tych samych powodów jednak niemożliwa będzie analiza uzyskanych odpowiedzi przez pryzmat tego, czy sędzia jest kobietą czy mężczyzną, jak długi ma staż, czy pracuje w sądzie rejonowym czy okręgowym oraz w jakim mieście. Nasze ankiety wpłynęły do biur podawczych sądów i – przynajmniej częściowo – tą drogą dotarły do prezesów, którzy nadali im bieg lub niekiedy (jak w Sądzie Okręgowym w Krakowie) tego odmówili. Inni żądali wskazania podstawy prawnej naszego wniosku. Z Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia napłynęła informacja, że nasza ankieta nie spełnia wymogów formalnych.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem