fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędziowie i sądy: Jak powstawała ankieta „Rzeczpospolitej”

123RF
Anna Wojda
Wojciech Tumidalski
Ankieta o atmosferze w polskich sądach powszechnych jest autorskim pomysłem redakcji „Rzeczpospolitej”. Władza polityczna przeprowadza w sądownictwie wielkie zmiany, trwa konflikt wokół Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Chcieliśmy zapytać, jak te zdarzenia wpływają na pracę sędziów sądów powszechnych, na ich orzekanie i poczucie niezależności oraz niezawisłości. Zależało nam, by zorientować się, czy obawy zaistnienia w sądach tzw. efektu mrożącego, spowodowanego działaniami władz, są realne. Prosiliśmy o odpowiedzi tylko czynnych sędziów. Przygotowaliśmy 11 pytań i przesłaliśmy je na prawie 400 ogólnych adresów mailowych sądów rejonowych i okręgowych. Prosząc o odpowiedzi pocztą, e-mailem lub faksem, chcieliśmy zagwarantować pełną anonimowość uczestnikom. Z tych samych powodów jednak niemożliwa będzie analiza uzyskanych odpowiedzi przez pryzmat tego, czy sędzia jest kobietą czy mężczyzną, jak długi ma staż, czy pracuje w sądzie rejonowym czy okręgowym oraz w jakim mieście. Nasze ankiety wpłynęły do biur podawczych sądów i – przynajmniej częściowo – tą drogą dotarły do prezesów, którzy nadali im bieg lub niekiedy (jak w Sądzie Okręgowym w Krakowie) tego odmówili. Inni żądali wskazania podstawy prawnej naszego wniosku. Z Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia napłynęła informacja, że nasza ankieta nie spełnia wymogów formalnych.

Mimo tych kłopotów otrzymaliśmy 1122 odpowiedzi od sędziów. Napływały faksem, a także za pośrednictwem e-poczty. Niektórzy sędziowie skorzystali ze służbowych skrzynek, inni wybrali swoje prywatne, a nawet przynosili je osobiście. Otrzymaliśmy też kilkaset ankiet za pośrednictwem zwykłej poczty. Za wszystkie dziękujemy.

Tumidalski o ankiecie "Rzeczpospolitej":

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA