fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Gersdorf wzywa sędziów Sądu Najwyższego do powrotu

Małgorzata Gersdorf
Fotorzepa, Robert Gardziński
W związku z piątkowym postanowieniem Wiceprezesa TSUE, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wezwał wszystkich sędziów Sądu Najwyższego objętych zakresem zastosowania środków tymczasowych orzeczonych w tej sprawie do stawienia się w Sądzie Najwyższym w celu podjęcia służby sędziowskiej.

Wezwanie dotyczy 23 sędziów, którzy ukończyli 65.rok życia. - Już dziś stawiła się część sędziów SN, a sukcesywnie będą stawiać się kolejni - poinformował Michał Laskowski, rzecznik SN. - Pani prezes wyda wszystkim sędziom pismo, stwierdzające, że są oni uprawnieni do wykonywania obowiązków sędziowskich - dodał.

Przypomnijmy, iż Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w piątek o zawieszeniu przepisów dotyczących stanu spoczynku najstarszych sędziów Sądu Najwyższego i przywróceniu ich do pracy na warunkach, obowiązujących przed wejściem w życie nowej ustawy o SN, i wstrzymaniu mianowań na ich miejsca.

Polska zostaje zobowiązana natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego - głosi postanowienie wiceprezes TSUE, Rosario Silva de Lapuerta.

Już w piątek decyzją prezesa naczelnego Sądu Administracyjnego Marka Zirk-Sadowskiego ośmioro sędziów, którzy zostali przymusowo odesłani w stan spoczynku ma wrócić do orzekania.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA