Przed wydaniem tego orzeczenia wiele osób nawet nie wiedziało, że Wielka Brytania ma Sąd Najwyższy, a jego pracami kieruje kobieta.
Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii jest nowoczesnym podmiotem i obchodzi swoją 10. rocznicę 1 października. Został utworzony w 2009 r. W ramach reformy legislacyjnej brytyjskiego systemu sądownictwa.
Jest fizycznie oddzielony od parlamentu brytyjskiego. Mieści się w budynku naprzeciwko parlamentu, a jego sędziowie nie zasiadają w Izbie Lordów.
Pracami Sądu Najwyższego kieruje Brenda Hale. Na początku tego roku Hale wezwała do zapewnienia równości płci w sądownictwie. Wskazywała, że kobiety stanowią połowę populacji i w związku z tym powinny być przynajmniej połową sędziów.
Czytaj także: Sąd Najwyższy: Decyzja o zawieszeniu parlamentu
Oficjalne dane z ubiegłego roku wykazały, że tylko 29% brytyjskich sędziów to kobiety.
Hale miała publiczny profil nietypowy dla sędziego, jeszcze przed głośnymi przesłuchaniami w zeszłym tygodniu. Wystąpiła w Vogue, była sędzią w MasterChef i została opisana jako Beyoncé w sądownictwie. Jej zamiłowanie do broszek ozdobionych koralikami wywołało żarty, że broszka powinna mieć własny profil na Twitterze.
Hale jest czasem porównywana do Ruth Bader Ginsburg - jednej z trzech kobiet sędziów Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.