fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Czym jest Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii i kim jest kobieta która kieruje jego pracami

AdobeStock
Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii uznał, że premier Boris Johnson doradzając królowej Elżbiecie zawieszenie parlamentu na pięć tygodni, zaledwie 17 dni przed Brexitem działał niezgodnie z prawem - przypomniał serwis qz.com.

Przed wydaniem tego orzeczenia wiele osób nawet nie wiedziało, że Wielka Brytania ma Sąd Najwyższy, a jego pracami kieruje kobieta.

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii jest nowoczesnym podmiotem i obchodzi swoją 10. rocznicę 1 października. Został utworzony w 2009 r. W ramach reformy legislacyjnej brytyjskiego systemu sądownictwa.

Jest fizycznie oddzielony od parlamentu brytyjskiego. Mieści się w budynku naprzeciwko parlamentu, a jego sędziowie nie zasiadają w Izbie Lordów.

Pracami Sądu Najwyższego kieruje Brenda Hale. Na początku tego roku Hale wezwała do zapewnienia równości płci w sądownictwie. Wskazywała, że kobiety stanowią połowę populacji i w związku z tym powinny być przynajmniej połową sędziów.

Oficjalne dane z ubiegłego roku wykazały, że tylko 29% brytyjskich sędziów to kobiety.

Hale miała publiczny profil nietypowy dla sędziego, jeszcze przed głośnymi przesłuchaniami w zeszłym tygodniu. Wystąpiła w Vogue, była sędzią w MasterChef i została opisana jako Beyoncé w sądownictwie. Jej zamiłowanie do broszek ozdobionych koralikami wywołało żarty, że broszka powinna mieć własny profil na Twitterze.

Hale jest czasem porównywana do Ruth Bader Ginsburg - jednej z trzech kobiet sędziów Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

Źródło: qz.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA