Zawieszenie przepisów ustawy o SN: są szczegóły wniosku Ziobry do Trybunału

Prokurator generalny chce zbadania przepisów, na podstawie których Sąd Najwyższy zawiesił zapisy nowej ustawy o SN skracające wiek emerytalny sędziów, w tym prezes Małgorzaty Gersdorf.

Publikacja: 30.08.2018 07:55

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Wniosek ten wpłynął do Trybunału Konstytucyjnego przed tygodniem. Teraz TK ujawnił jego treść.

Czytaj także: Ziobro do TK ws. zawieszenia przepisów ustawy przez Sąd Najwyższy

Prokurator generalny wnosi o stwierdzenie niekonstytucyjności art. 755 § 1 kodeksu postępowania cywilnego (co do sądowych zabezpieczeń w sprawach cywilnych) rozumianego w ten sposób, że uprawnia sąd do „zawieszenia stosowania przepisu ustawy" (co zrobiła siódemka Izby Pracy SN, wysyłając do TSUE pytania prejudycjalne). Ziobro uważa, że niekonstytucyjne jest stosowanie tego uprawnienia do kwestii niedotyczącej przedmiotu sprawy (SN zastosował to w sprawie ubezpieczeniowej, a nie np. pracowniczej sędziego) z pominięciem reguł ustalania właściwości sądu.

Tak rozumiany i zastosowany przez SN art. 755 k.p.c. w ocenie prokuratora generalnego narusza szereg przepisów konstytucji: art. 1 i preambułę, które nakazują instytucjom publicznym rzetelność i sprawność w działaniu, art. 7 w związku z art. 2, ustanawiające zasadę pewności prawa, oraz określoną w art. 10 zasadę trójpodziału władzy, wreszcie art. 178 ustanawiający, że sędziowie podlegają nie tylko konstytucji, ale też ustawom. PG zarzuca też naruszenie art. 267 traktatu o funkcjonowaniu Unii przez takie jego rozumienie, jakoby uprawniał sąd krajowy do skierowania pytania prejudycjalnego do TSUE, gdy nie dotyczy sprawy przed sądem krajowym. – Pytania SN i ich uzasadnienie przekreślają zasadę trójpodziału władzy, podważając fundamenty ustrojowe demokratycznego państwa – konkluduje PG.

Eksperci, z którymi rozmawiała „Rz", wskazują, że czym innym jest kontrola ustaw przez TK, a czym innym pytania prejudycjalne, które służą korygowaniu prawa krajowego wobec unijnego. Dodają, że w świetle prawa unijnego sąd krajowy nie będzie związany wyrokiem TK. ©?

Wniosek ten wpłynął do Trybunału Konstytucyjnego przed tygodniem. Teraz TK ujawnił jego treść.

Czytaj także: Ziobro do TK ws. zawieszenia przepisów ustawy przez Sąd Najwyższy

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP