Reklama
Rozwiń

Zmiany w KRS i USP: wnioski z sejmowego wieczoru - komentuje Tomasz Pietryga

Ubiegłotygodniowe wydarzenia w Sejmie pokazały, że pierwsze skrzypce w reformach wymiaru sprawiedliwości zaczyna grać polityka. To nie prawnicze kongresy, protesty czy interwencje Fransa Timmermansa mogą zatrzymać reformy, ale wewnętrzne tarcia w obozie władzy i rozgrywki między ministrami.

Aktualizacja: 13.06.2017 12:52 Publikacja: 13.06.2017 12:04

Tomasz Pietryga

Tomasz Pietryga

Foto: Rzeczpospolita

W czwartek wieczorem w Sejmie wszystko wydawało się zapięte na ostatni guzik, a głosowania nad zmianami, które doprowadzą do wielkiej wymiany kadrowej w sądownictwie, to tylko formalność. Zmiany w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz w prawie o ustroju sądów powszechnych przeszły gładko przez komisje. Do głosowania jednak nie doszło. Projekty zostały wycofane z porządku głosowań dosłownie w ostatniej chwili i nikt się ich nie spodziewał. Cała sytuacja zaskoczyła nawet posłów PiS i przedstawicieli ministra sprawiedliwości. Oficjalnym uzasadnieniem był opór prezydenta Andrzeja Dudy, który zajmuje sceptyczne stanowisko w sprawie wygaszania kadencji sędziów KRS. W efekcie najpierw głos ma zabrać Trybunał Konstytucyjny, który zbada, czy dotychczasowy tryb wyboru sędziów do Rady jest zgodny z ustawą zasadniczą. Wniosek w tej sprawie do TK złożył Zbigniew Ziobro. Termin rozprawy został wyznaczony na 20 czerwca. Tak, aby Sejm mógł wrócić do pracy nad reformą jeszcze przed wakacjami.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono