fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Jan Majchrowski dementuje doniesienia o rzekomej dyscyplinarce na uczelni

Jan Majchrowski, sędzia SN
materiały prasowe
Nigdy nie toczyło się i nie toczy się także obecnie żadne postępowanie dyscyplinarne na Uniwersytecie Warszawskim - oświadczył sędzia Sądu Najwyższego w Izbie Dyscyplinarnej i jednocześnie profesor Uniwersytetu Warszawskiego Jan Majchrowski.

To kolejna odsłona sporu jaki dr hab. Jan Majchrowski (prof. UW) toczy z  prof. Wojciechem Sadurskim.

W listopadzie 2018 r. media donosiły, że sędziemu Izby Dyscyplinarnej SN Janowi Majchrowskiemu grozi dyscyplinarka  na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wykłada. Odmówił bowiem zaakceptowania planu zajęć swojego studenta uzasadniając na piśmie, że wymieniony w nim prof. Wojciech Sadurski "nie odpowiada poziomowi", który on „uważa za właściwy i odpowiedni dla profesora UW".

– Skoro pracodawca dr hab. J. Majchrowskiego wszczął oficjalnie przeciw niemu sprawę dyscyplinarną, to rozumiem, że Majchrowski zawiesi swe członkostwo w Izbie Dyscyplinarnej SN do czasu ostatecznej decyzji w jego sprawie. Tak postąpiłby każdy człowiek honoru – napisał na Twitterze prof. Sadurski.

Reakcją Majchrowskiego był wniosek o dyscyplinarkę dla prof. Sadurskiego złożony do rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Jako powód podał agresywne i obraźliwe wypowiedzi prof. Sadurskiego w mediach wobec władz państwowych i osób, w tym pracowników UW, których uznał za swoich oponentów.

Zdaniem dr. Majchrowskiego prof. Sadurski uporczywie narusza godność nauczyciela akademickiego, a także zasady etyki, w obraźliwy sposób wypowiadał się na temat m.in. prezydenta czy sędziów Sądu Najwyższego. 

Dziś sędzia Jan Majchrowski dementuje informacje o wszczęciu lub planach wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec niego  na UW.

Wyjaśnia, że w listopadzie 2018 r. wpłynęły do Rektora UW dwa wnioski o wszczęcie takiego autorstwa dwóch pracowników UW: Marka Wąsowicza i Wojciecha Sadurskiego. Jednak ostatecznym postanowieniem, Rzecznik Dyscyplinarny UW odmówił wszczęcia  postępowania wyjaśniającego, które poprzedza postępowanie dyscyplinarne.

"Trudno uznać więc za zgodne ze stanem faktycznym publiczne komunikowanie przez Wojciecha Sadurskiego, iż "wygrał na UW z dr hab. Janem Majchrowskim""- napisał sędzia Majchrowski w swoim oświadczeniu. - "Tym samym, wobec mojej osoby w ciągu 29 lat pracy nigdy nie toczyło się - i nie toczy się także obecnie - żadne postępowanie dyscyplinarne na Uniwersytecie Warszawskim, ani nawet postępowanie wyjaśniające. Podawanie lub przekazywanie takiej informacji wprowadza w błąd opinię publiczną." - dodał sędzia SN.

Czytaj też:

Majchrowski o nowej izbie dyscyplinarnej SN

Prof. Janowi Majchrowskiemu grozi dyscyplinarka na Uniwersytecie Warszawskim

Prof. Majchrowski złożył wniosek o dyscyplinarkę wobec prof. Sadurskiego z UW

Przypomnijmy, że prof. Wojciech Sadurski został pozwany przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Telewizję Polską za komentarze opublikowane na Twitterze dotyczące Marszu Niepodległości w listopadzie 2018 r. W maju  naukowcy z całego świata podpisywali się pod listem otwartym z wyrazami poparcia prof. Sadurskiego. Przeciwko jego nękaniu wystąpiły także  m.in. Komitet Helsiński w Polsce oraz Zarząd i Rada Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA