Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 01.05.2017 11:30 Publikacja: 01.05.2017 09:00
Foto: Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski
Projekt zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych, w którym Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, chce przejąć totalną władzę nad prezesami w sądach, a w efekcie nad wszystkimi sędziami, nie mógł przejść po cichu. Pojawił się znikąd jako propozycja poselska. W ten sposób minister unika oceny zmian przez siebie przygotowanych.
Sędziowie protestują. Wprawdzie powodem do zaplanowanego na 20 kwietnia protestu była nowela ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ale tymczasem minister Ziobro dodał kolejny projekt. Konflikt więc narasta. Minister wrzuca kolejne projekty, sędziowie protestują. W miniony czwartek przerwali wokandy na pół godziny i udali się na zebrania w swoich sądach. Mówili o tym, co im grozi. Co grozi im i obywatelom. Prawdą jest, że sędziowie nie powinni strajkować. Nie wolno im. Przerwanie wokandy na kilkanaście czy 30 minut nie sprawi jednak, że sądownictwo stanie się bardziej opieszałe. Bo opieszałe już jest, od lat. I te 30 minut nikomu nie zaszkodzi.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko jednemu z najbardziej znanych prawników w Polsce, prof....
Były prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz nie będzie musiał odbyć kary prac społecznych z...
Zasiłek opiekuńczy, przyznawany zazwyczaj na opiekę nad chorym dzieckiem, przysługuje także w przypadku innego c...
We wtorek 15 lipca wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) wznawiają nabór wnioskó...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Po raz pierwszy w historii Rady Dialogu Społecznego strona pracowników i strona pracodawców przyjęły jednomyślni...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas