fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

PiS ma większość w TK

Fotorzepa, Marta Bogacz
Sejm wybrał Grzegorza Jędrejka na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

To kandydat z rekomendacji PiS i ten klub na niego głosował.

Grzegorz Jędrejek jest profesorem i szefem Katedry Prawa Cywilnego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zastąpi prof. Andrzeja Wróbla, który zrzekł się funkcji w grudniu 2016 r., by powrócić do Sądu Najwyższego, którego był wcześniej sędzią, co już nastąpiło.

Nowy sędzia musi złożyć jeszcze ślubowanie przed prezydentem, co z pewnością rychło nastąpi. W tej sytuacji w liczącym 15 sędziów Trybunale będzie zasiadać ośmiu z rekomendacji PiS. Z rekomendacji PiS jest też urzędująca od drugiej połowy grudnia prezes TK Julia Przyłębska.

Siedmiu jest natomiast sędziów z rekomendacji PO, w tym wiceprezes TK Stanisław Biernat, ale jego rola prawnie i faktycznie została znacznie ograniczona, gdyż przed zakończeniem jego kadencji, co nastąpi pod koniec czerwca, musi wykorzystać urlop. Gdyby nie rezygnacja sędziego Wróbla, do tego czasu sędziowie z rekomendacji PO mieliby w TK większość.

Kością niezgody jest wciąż trzech sędziów z rekomendacji PiS, których prezydent zaprzysiągł, pomijając trójkę wybranych z rekomendacji PO.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA