fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Iustitia do sędziów Sądu Najwyższego: nie odchodźcie

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zaapelowało do Sędziów Sądu Najwyższego, aby pozostali na stanowiskach.

W związku z ustawą z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym, przewidującą przejście w stan spoczynku Sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 rok życia i możliwość przejścia w stan spoczynku pozostałych sędziów tego sądu, Iustitia w podjętej w sobotę uchwale zwróciła się do Sędziów Sądu Najwyższego z apelem, aby "w poczuciu odpowiedzialności za powierzony urząd i konieczność zachowania ciągłości instytucji w 100-lecie jej działalności, pozostali na stanowiskach i piastowali zaszczytny urząd, na który zostali powołani, zgodnie ze złożonym ślubowaniem, dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej, jej obywateli oraz wymiaru sprawiedliwości".

Przypomnijmy, iż nowa ustawa o Sądzie Najwyższym przewiduje skrócenie wieku przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku z 70 do 65 lat (z możliwością przedłużenia za zgodą prezydenta).

Jak informowaliśmy na łamach "Rzeczpospolitej" na początku stycznia, czterech, a może nawet wszystkich pięciu prezesów w Sądzie Najwyższym pożegna się ze stanowiskami. Odejdzie pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf, która zadeklarowała już publicznie, że nie wystąpi do prezydenta o przedłużenie prawa orzekania. Odejdą też Józef Iwulski, prezes Izby Pracy, oraz prezes Izby Karnej Stanisław Zabłocki, którzy złożyli podobne oświadczenia. Funkcję przestanie też pełnić prezes małej Izby Wojskowej Wiesław Błuś, gdyż izba ta jest w ogóle likwidowana.

Nowa ustawa o SN wejdzie w życie 3 kwietnia 2018 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA