Reklama

Prezydent RP powołał Małgorzatę Manowską na stanowisko I Prezesa Sądu Najwyższego

Prezydent Andrzej Duda wręczył Małgorzacie Manowskiej akt powołania na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, a Michałowi Laskowskiemu powołanie na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej.

Publikacja: 26.05.2020 11:48

Prezydent RP powołał Małgorzatę Manowską na stanowisko I Prezesa Sądu Najwyższego

Foto: YouTube/Prezydent RP

dgk

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 25 maja 2020 r. z dniem 26 maja 2020 r. powołał sędziego Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego  - podała Kancelaria Prezydenta.

Ceremonia odbyła się w Pałacu Prezydenckim.  Jak informuje Polskie Radio, prezydent powiedział, że dokonał powołań na podstawie wskazania Zgromadzenia sędziów Sądu Najwyższego, ale też na podstawie prerogatywy, przynależnej mu zgodnie z konstytucją. Przyznał, że zmianom w Sądzie Najwyższym towarzyszyły emocje. Zwrócił się do nowo powołanych prezesów, aby starali się tonować nastroje wśród sędziów.

Czytaj też: 

Małgorzata Manowska na czele Sądu Najwyższego

Wybory I prezesa SN: sędzia Stępkowski kontra 50 sędziów

Reklama
Reklama

Aleksander Stępkowski rzecznikiem prasowym SN

- Można się ze sobą nie zgadzać, ale powinno się respektować konstytucję, a nie wypaczać jej postanowienia - mówił Andrzej Duda.

Po odebraniu nominacji Małgorzata Manowska przyjechała do siedziby Sądu Najwyższego, gdzie spotkała się z sędziami, pracownikami i dziennikarzami.

- Dziękuję Państwu za obecność i za miłe powitanie. Bardzo się cieszę, że moje długie doświadczenie sędziowskie i akademickie będę mogła ofiarować na służbę Sądowi Najwyższemu. Chcę, aby Sąd Najwyższy niezmiennie stanowił symbol i ostoję niezależności władzy sądowniczej oraz niezawisłości sędziowskiej. Wierzę, że dzięki mojej ciężkiej pracy i przy państwa zaangażowaniu, cel ten bez trudu będziemy realizować – powiedziała Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego.

Jak dodała, że wymiar sprawiedliwości nie może być ręcznie sterowany, a wszystkie decyzje, które ważą na autorytecie Sądu Najwyższego, muszą być uzgadniane i wypracowywane w ramach demokratycznej dyskusji.

Prezydent RP postanowieniem z dnia 25 maja 2020 r. z dniem 26 maja 2020 r. powołał również sędziego Sądu Najwyższego Michała Laskowskiego na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej.  Sędzia Laskowski od 2009 r. orzeka w Izbie Karnej Sądu Najwyższego. Od 1 października 2016 r. do 30 kwietnia 2020 r. pełnił funkcję rzecznika prasowego SN.

Reklama
Reklama
Krajowy System e-Faktur (KSeF)
Pierwsze kroki w KSeF. Poradnik „Rzeczpospolitej” dla małych przedsiębiorców
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w wypłatach 800 plus w lutym 2026. ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków
Prawo rodzinne
Podział majątku przy rozwodzie. Sąd Najwyższy wskazuje o czym trzeba pamiętać
Nieruchomości
Nabywcy mieszkań będą musieli dodatkowo płacić za balkony i schody?
Prawo drogowe
Wchodzą w życie surowsze kary dla piratów drogowych. Wśród nich dożywotni zakaz prowadzenia
Sądy i trybunały
Od asystenta do sędziego. Jest projekt zmian w dostępie do kariery sędziowskiej
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama