fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Adwokackie kandydatury na wakaty w Sądzie Okręgowym w Warszawie przepadły w KRS

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Żaden z przedstawicieli palestry nie otrzymał pozytywnej rekomendacji Krajowej Rady Sądownictwa w naborze do Sądu Okręgowego w Warszawie. To dowód na to, że potrzebne są zmiany ustawodawcze -uważa część środowiska adwokackiego.

Na 61 wakatów w Sądzie Okręgowym w stolicy wybrano 60 sędziów i jednego radcę prawnego. Przepadły kandydatury siedmiu adwokatów i dwóch radców Prokuratorii Generalnej RP.

– O wyborze kandydata każdorazowo decyduje Krajowa Rada Sądownictwa. Widocznie kandydaci wywodzący się z adwokatury nie zyskali w tym konkursie aprobaty w głosowaniu – komentuje sędzia Maciej Mitera, rzecznik prasowy Rady. I przypomina, że każdy kandydat, podobnie jak sędzia, powinien być „nieskazitelnego charakteru” i „dawać rękojmię należycie wykonywanego zawodu”.

Czytaj też:

Adwokaci walczą o realny dostęp do stanowisk sędziowskich

KRS ruszyła z konkursem na sędziowskie wakaty w warszawskich sądach

Sędziowski ekspres kiedyś się wykolei

Sędziowski konkurs na wakaty w Warszawie - czy jest bezprawiem

Przedstawiciele adwokatury uważają, że ich reprezentanci posiadają takie cechy, jednak od lat przegrywają z kandydatami-sędziami.

Czytaj też:

– Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach podjęła więc uchwałę, w której rekomendowała zmiany ustawodawcze służące zmianie zasad doboru osób powoływanych na urząd sędziego – mówi adwokat Roman Kusz, dziekan śląskich adwokatów. – Naszą troską objęliśmy dostrzegalny spadek doświadczenia życiowego, szczególnie wśród nowo powołanych sędziów, oraz konieczność wzmocnienia jakości orzekania w sądownictwie powszechnym.

– Chcieliśmy wejść na drogę zmian ewolucyjnych, aby doprowadzić do tego, by zawód sędziego stał się koroną zawodów prawniczych – dodaje.

W jego ocenie przypadek ze stolicy świadczy o tym, że droga do zmian wiedzie jednak przez parlament.

– Myślę, że po wyborach powrócimy do tematu, będziemy zwracali się do upoważnionych podmiotów o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w tym jakże ważnym i kluczowym dla wymiaru sprawiedliwości temacie – wskazuje dziekan Kusz.

Dużo ostrzej wypowiada się adwokat Grzegorz Prigan, orędownik idei zawodu sędziego jako korony zawodów prawniczych.

– Mamy rok 2019 i ten rok, tak samo jak 2018, jest zdaniem sędziów rokiem specyficznym. Znów najlepszymi kandydatami na sędziów są tylko koledzy sędziowie –mówi.

W jego ocenie przy naborze na wolne stanowiska nie liczą się umiejętności i doświadczenie, ale rodowód.

– Choć oficjalnie dodatkowych punktów za to nie ma, to jaskrawo widać, że przynależność do środowiska sędziowskiego ma decydujące znaczenie – akcentuje Prigan.

Sam rzecznik KRS zaznacza, że osobiście jest zwolennikiem wchodzenia „do służby sędziowskiej osób z innych profesji prawnych”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA