Zakłócenie miru domowego w orzecznictwie

Jak stanowi art. 193 k.k., kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Przepis ten doczekał się licznych wypowiedzi w judykaturze, ale nadal jego stosowanie budzi wątpliwości (lub zastrzeżenia).

Aktualizacja: 25.07.2020 17:47 Publikacja: 25.07.2020 00:01

Zakłócenie miru domowego w orzecznictwie

Foto: AdobeStock

Charakteryzując ogólnie wskazaną regulację, zauważano, że dobrem chronionym przez normę z art. 193 k.k. jest „mir domowy", a stronę przedmiotową występku wyczerpuje każde zachowanie sprawcy polegające na przedostaniu się do miejsca określonego w tym przepisie (cudzego domu, mieszkania, lokalu...) wbrew wyraźnej lub dorozumianej woli gospodarza, a ustawową ochronę nienaruszalności mieszkania zapewniała w przeszłości i zapewnia nadal Konstytucja RP (postanowienie SN z 14 sierpnia 2001 r., sygn. akt V KKN 338/98, LEX nr 52067).

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP