Rynek pracy

Apetyt Polaków na podwyżki nie ostygł

Fotolia
Ponad dwie trzecie polskich pracowników przewiduje, że w 2018 r. poprawi się sytuacja finansowa ich pracodawcy. Będzie go więc stać na podwyżki, których wygląda 35 proc. badanych.

W tym, czyli w 2018 r. roku będzie lepiej- ocenia większość z tysiąca Polaków, którzy wzięli udział w najnowszej edycji badania Monitor Rynku Pracy agencji zatrudnienia Randstad. Nieco ponad połowa spodziewa się poprawy kondycji polskiej gospodarki a jeszcze więcej, bo ponad dwie trzecie (68 proc.) przewiduje, że lepsza będzie sytuacja finansowa firm, w których pracują. Taką poprawę dwóch na trzech badanych zanotowało już zresztą w 2017 r. A to w praktyce oznacza przekonanie, że pracodawcom nie powinno zabraknąć pieniędzy na podwyżki.

– Optymizm Polaków jest zupełnie zrozumiały, gdy popatrzymy w statystyki GUS- twierdzi Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych przypominając, że w III kwartale ubiegłego roku mieliśmy rekordową liczbę pracujących – po raz pierwszy w historii przekroczona została bariera 16,5 mln osób, a wskaźniki zatrudnienia rosły w każdej grupie wiekowej. Rosły też pensje; ponad połowa ankietowanych pracowników deklaruje, że w ciągu ostatniego roku dostała podwyżkę, z której na ogół są zadowoleni. Jak jednak zwraca uwagę Mateusz Żydek, rzecznik Randstad, apetyt na podwyżki, choć mniejszy niż przed rokiem (wtedy liczyło na nie 51 proc .pracowników) za bardzo nie ostygł- w pierwszych miesiącach tego roku liczy na nie 35 proc. badanych. Wśród kierowników i fachowców jeszcze więcej, bo ponad 40 proc.

Część badanych zamierza szukać lepszych warunków pracy-w tym wyższych płac- u nowego pracodawcy. Co prawda ponad 70 proc. pracowników deklaruje zadowolenie z obecnej pracy, ale co trzeci rozważa jej zmianę w tym półroczu. Co prawda większość z nich (70 proc.) nie szuka jej aktywnie, lecz z drugiej strony nawet ci, którzy nie planują zmiany pracodawcy starają się być na bieżąco z możliwościami pracy w innych firmach.

Jakub Gontarek, ekspert Konfederacji Lewiatan zwraca uwagę na dużą otwartość pracowników na zmianę pracodawcy.- Coraz więcej osób obserwuje trendy w branży i szuka ofert, które będą znacząco lepsze od obecnych warunków. A to oznacza, że w 2018 najważniejszym zadaniem dla zarządzających będzie utrzymanie pracowników oraz rekrutacja nowych- dodaje ekspert.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL