fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Dziecko z dziadkiem zamiast w rodzinie zastępczej

123RF
Dzięki interwencji Rzecznika Praw Dziecka i Konsulatu RP małoletni Polak odebrany matce podczas wakacji w Hiszpanii, wrócił do kraju pod opieką dziadka.

Rzecznik Praw Dziecka podjął sprawę dotyczącą odebrania matce dziecka przez hiszpańskie służby socjalne dziecka, podczas pobytu wypoczynkowego na terytorium na Gran Canaria. Z posiadanych informacji wynikało, że przyczyną odebrania dziecka było pozostawienie go bez opieki osób dorosłych. Małoletni został umieszczony w hiszpańskiej placówce opiekuńczo-wychowawczej. Z uwagi na fakt, iż miejscem stałego pobytu dziecka oraz matki jest Norwegia, norweskie służby socjalne wystąpiły do miejscowych organów z wnioskiem o przekazane małoletniego do Norwegii, gdzie dziecko miało być umieszczone w rodzinie zastępczej.

Natychmiastową chęć przejęcia pieczy nad wnukiem wyraził dziadek macierzysty chłopca, zamieszkujący na terytorium Polski. Zaapelował on do Rzecznika Praw Dziecka z prośbą o pomoc w odzyskaniu wnuka.

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Konsulatu RP w Madrycie i Las Palmas z prośbą o podjęcie pilnej interwencji przed organami hiszpańskimi i umożliwienie dziadkowi wyjazd z wnukiem do Polski. Po natychmiastowej reakcji ze strony polskich placówek konsularnych, małoletni został przekazany pod opiekę dziadka i w chwili obecnej przebywa z nim na terytorium Polski.

Źródło: Rzecznik Praw Dziecka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA