Maciej Konieczny z Razem: To skandal, że Wojska Obrony Terytorialnej przysięgały na sztandar Łupaszki

- Łupaszka nie jest wzorem do naśladowania przez współczesną polską armię, ale jest symbolem hańby - powiedział Maciej Konieczny z zarządu Partii Razem, komentując uroczystość zaprzysiężenia wojsk Obrony Terytorialnej w Białymstoku. - Nie zgadzamy się na wciskanie do polskiego wojska bezmyślnego kultu żołnierzy wyklętych - dodał.

Aktualizacja: 22.05.2017 17:42 Publikacja: 22.05.2017 17:24

Minister obrony Antoni Macierewicz podczas uroczystości składania przysięgi przez pierwszych żołnier

Minister obrony Antoni Macierewicz podczas uroczystości składania przysięgi przez pierwszych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Białymstoku.

Foto: PAP/ Artur Reszko

Żołnierze składali przysięgę na historyczny sztandar oddziału "Kmicica" z Brygady Łupaszki okręgu wileńskiego Armii Krajowej.

- Część z żołnierzy "Kmicica" po rozbiciu jego oddziału zasiliła Brygadę, która mordowała litewskich i białoruskich cywilów - powiedział Konieczny.

Polityk Razem przypomniał, że dziś przypada rocznica zbrodni we wsi Potoka. 22 maja 1945 roku pierwszy szwadron V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej pod dowództwem Zygmunta Błażejewicza podpalił wieś, skutkiem czego w pożarze zginęło troje dzieci. Kolejna ofiara tragedii (dorosła) zmarła po kilku dniach od rozległych poparzeń.

- Nie wolno nam o tym zapomnieć. Morderców dzieci nie wolno brać na sztandary a nam nie wolno zapomnieć o tych zbrodniach. Przysięganie na sztandar oddziału powiązanego z Łupaszką to bardzo zły symbol - uważa Maciej Konieczny.

- Nie zgadzamy się na wciskanie do polskiego wojska na siłę skrajnie prawicowej ideologii i bezmyślnego kultu żołnierzy wyklętych. Apelujemy do ministra Macierewicza: proszę przestać prowokować konflikty z mniejszościami etnicznymi - dodał członek zarządu partii Razem.

W czasie zaprzysiężenia w Białymstoku minister obrony Antoni Macierewicz mówił do żołnierzy, że złożyli przysięgę na sztandar swoich przodków, którzy "złożyli najwyższą ofiarę, aby Polska była niepodległa". - Ten sztandar przetrwał po to, abyście dziś mogli złożyć na nim przysięgę - dodał.

- Chodzi o zakorzenienie, symboliczne zakorzenienie tych żołnierzy i tych wojsk w tradycji lokalnej, w tej tradycji żołnierzy niezłomnych, która dla polskiego patriotyzmu tak wiele znaczy, tak jest istotna - powiedział później dziennikarzom Macierewicz.

Żołnierze składali przysięgę na historyczny sztandar oddziału "Kmicica" z Brygady Łupaszki okręgu wileńskiego Armii Krajowej.

- Część z żołnierzy "Kmicica" po rozbiciu jego oddziału zasiliła Brygadę, która mordowała litewskich i białoruskich cywilów - powiedział Konieczny.

Pozostało 83% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Jacek Sutryk: Rafał Trzaskowski zwycięzcą debaty w Warszawie. To czołówka samorządowa
Polityka
Czy w Polsce wróci pobór? Kosiniak-Kamysz: Zasadnicza służba wojskowa tylko zawieszona
Polityka
Dlaczego Koła Gospodyń Wiejskich otrzymywały pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości?
Polityka
Przeszukanie domu Zbigniewa Ziobry trwało prawie dobę
Polityka
„Nadzieja zdemobilizowanych”: nowy raport pokazuje ryzyka dla koalicji rządzącej