fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ranking urzędów skarbowych

Paweł Szałamacha: Uczciwych podatników nie będziemy nękać

materiały prasowe
Sprawy podatkowe i celne będzie można załatwiać prościej dzięki planowanej reformie – zapowiada minister finansów w rozmowie z Pawłem Rochowiczem

Rz: Przed jakimi wyzwaniami stoi administracja skarbowa wobec nasilenia oszustw w VAT i agresywnych optymalizacji w podatkach dochodowych?

Paweł Szałamacha: Zwiększenie skuteczności pobierania należności podatkowych oraz zmniejszenie luki VAT to priorytetowe zadania, przed którymi dziś stoimy. Chcemy powstrzymać wyciekanie miliardów z budżetu. Ma w tym pomóc m.in. reforma celno-skarbowa, która stworzy jednolitą strukturę i będzie skuteczniejsza w ściganiu oszustów podatkowych.

Wprowadzenie od 1 lipca br. Jednolitego Pliku Kontrolnego będzie usunięciem bariery w przekazywaniu danych elektronicznych. Administracja zyska narzędzie umożliwiające szybkie przeprowadzenie czynności sprawdzających i kontroli. Efektem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego będzie skrócenie czasu kontroli, zmniejszenie jej uciążliwości oraz obniżenie kosztów, a także uszczelnienie systemu podatkowego i lepsze zapewnienie uczciwej konkurencji.

Jak wpłynie to narzędzie na częstotliwość kontroli u podatników?

Dzięki nowemu narzędziu podatnicy będą znacznie rzadziej niepokojeni kontrolami, gdyż znacznie sprawniejsze stanie się typowanie podmiotów, które unikają podatków. Dzięki temu zdecydowanie rzadziej skarbówka się będzie pojawiać u rzetelnych podatników.

Zaproponowaliśmy również wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Będzie ona przeciwdziałać unikaniu przez firmy opodatkowania, uniemożliwiając im dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego operacji, za pomocą których firmy próbowałyby ominąć przepisy prawa i osiągać korzyści podatkowe. Pracujemy także nad uruchomieniem Centralnego Rejestru Faktur. Będzie to kolejne narzędzie do walki z unikaniem płacenia podatków, wyłudzeniami VAT i karuzelami podatkowymi.

Jakie podstawowe cele ma osiągnąć reforma administracji i utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej?

Dziś mamy rozproszenie struktur, co może być uciążliwe dla podatników. Czas więc na reformę skarbową, a co za tym idzie, uproszczenie obsługi klienta, stworzenie bardziej przejrzystych i lepiej zorganizowanych służb. Skorzysta na tym nie tylko budżet, ale także przedsiębiorcy i wszyscy rzetelni podatnicy. Mówiąc wprost, znacznie prościej będzie załatwiać sprawy zarówno celne, jak i podatkowe.

Dzięki wprowadzeniu KAS zdecydowanie poprawimy system poboru podatków. Połączone służby: podatkowe, skarbowe, celne, będą ze sobą ściślej współpracować, sprawniej wymieniać się informacjami i w konsekwencji skuteczniej identyfikować ryzyka. Urzędnicy będą wspierani przez nowoczesne rozwiązania informatyczne, które tak bardzo pomogły zwalczać szarą strefę np. w Portugalii czy Holandii. Planujemy, że ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r.

Jakie działania są podejmowane, by obniżać administracyjny koszt poboru podatków?

To właśnie m.in. reforma administracji celno-skarbowej. Ma ona stworzyć jeden urząd, który będzie skuteczniejszy w działaniu. Zniknie dublowanie stanowisk. Mamy nadzieję, że reforma wpłynie także na poprawę, jakość obsługi i dostępność administracji. Urząd powinien być bardziej przyjazny dla biznesu, dla wszystkich tych, którzy są uczciwi i płacą podatki. Dla nas ważne jest także, żeby był skuteczny w działaniach przeciwko jednostkom czy grupom, które unikają płacenia podatków lub działają poza granicami prawa.

Czy w prawie dotyczącym podatków jako takich też planuje pan zmiany?

Chcemy np. wprowadzenia uproszczonej, ryczałtowej formy opodatkowania dla podatników wykazujących przychody do 150 tys. zł rocznie oraz podniesienia progu podlegania podatkowi VAT z obecnych 150 tys. zł do 200 tys. zł. Tym samym część podatników zostanie „uwolniona" od wymogów administracyjnych, a działania administracji skarbowej będzie można skoncentrować na monitoringu podatników o większych obrotach, czyli tam gdzie powstaje zasadnicza część luki VAT.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA