fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

Radcowie przeciwni nakłanianiu prawników do raportowania schematów podatkowych ich klientów

123RF
Ministerstwo Finansów powinno odstąpić od zamiarów nakłaniania prawników do raportowania schematów podatkowych ich klientów.

W przyjętej w piątek uchwale Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych zdecydowanie skrytykowała najnowszy projekt zmiany ordynacji podatkowej. Chodzi o przepisy, które mają zobowiązywać osoby projektujące schematy biznesowe przynoszące oszczędności na podatkach, by zgłaszały je fiskusowi.

„Przekazywanie przez radcę prawnego informacji o schemacie podatkowym, nawet bez ujawniania tożsamości korzystającego ze schematu, może prowadzić do naruszenia tajemnicy zawodowej ze względu na zakres przekazywanych danych, który może pozwalać na identyfikację korzystającego ze schematu" – czytamy w stanowisku Rady. Samorząd podkreśla, że tajemnica zawodowa służy nie tylko klientom radcy prawnego, ale stanowi element prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i całego systemu ochrony prawnej w demokratycznym państwie.

Ujawnianie schematów podatkowych przewidziano w dyrektywie Rady (UE) 2018/822 z dnia 25 maja 2018 r. Jednak radcowie wskazują, że dla implementacji unijnego prawa wystarczy zobowiązać radcę do poinformowania swojego klienta, że ma on obowiązek raportowania schematów podatkowych.

Wcześniej projekt krytykowali już przedstawiciele adwokatury i doradców podatkowych. Naczelna Rada Adwokacka ma przyjąć oficjalne stanowisko – prawdopodobnie również negatywne – na posiedzeniu w dniach 14-15 września.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA