fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

Koronawirus: radcowie wydali poradnik o tarczy antykryzysowej

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Co każdy profesjonalny pełnomocnik powinien wiedzieć o rządowych rozwiązaniach do walki z gospodarczymi konsekwencjami epidemii – wyjaśnia Krajowa Izba Radców Prawnych.

– Chcemy pomóc w tych trudnych czasach radcom prawnym, dlatego przygotowaliśmy pierwszy tak obszerny na polskim rynku poradnik dla profesjonalnych prawników i dla przedsiębiorców. Wyjaśnia on najważniejsze wątpliwości i odpowiada na pytania dotyczące kwestii prawnych związanych ze stosowaniem ustawy koronawirusowej – mówi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Izby Radców Prawnych.

Dokument znajduje się na stronie www.kirp.pl.

– To niejedyne nasze działanie. Na stronie utworzyliśmy też specjalną zakładkę dotyczącą wszystkich regulacji prawnych związanych z Covid-19 i widzimy, jak wiele osób czyta umieszczone tam wiadomości – wskazuje mec. Bobrowicz.

W podrozdziale „Radca w urzędzie i sądzie" są informacje o zasadach zawieszenia terminów czy kategorii spraw pilnych z prawa karnego, cywilnego czy sądowoadministracyjnego, które będą prowadzone w sądach mimo stanu epidemii.

– Zadaniem Ośrodka Badań Studiów i Legislacji przy KRRP było jak najszybsze opracowanie nowych, uchwalonych w pośpiechu przepisów. Zawiera on wybrane zagadnienia, które w naszej ocenie mają największy wpływ na zawodowe funkcjonowanie radców prawnych. W miarę rozwoju wypadków poradnik będzie uzupełniany i zmieniany. Mamy nadzieje, że przyda się w codziennej pracy – mówi Leszek Korczak, wiceprezes radców prawnych.

W opracowaniu znalazły się także odpowiedzi na pytania, które mogą pojawić się podczas analizy postanowień tarczy. I tak, radcowie odpowiadają choćby na pytanie, czy w stanie zagrożenia epidemicznego i stanie epidemii organ administracji publicznej może wydawać decyzje administracyjne. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, jeżeli jest to decyzja w całości uwzględniającą żądanie strony lub uczestnika postępowania, bądź gdy sprawa związana jest z wydaniem zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, czy też związana z wydaniem interpretacji indywidualnej lub stanowiska.

Co natomiast się stanie, gdy wirus doprowadzi do zamknięcia sądu? Na jaki okres nastąpi wyznaczenie innego sądu do rozpoznania np. sprawy karnej? „Wyznaczenia dokonuje się na czas oznaczony, wynikający z przewidywanego okresu zaprzestania czynności. Sąd wyznaczony jako sąd właściwy do rozpoznawania spraw pilnych pozostaje właściwy do zakończenia postępowania w danej instancji" – odpowiadają radcowie w poradniku.

W poradach przeznaczonych dla przedsiębiorców podane zostały informacje o świadczeniach, które przysługują im choćby w ramach ochrony miejsc pracy, czy o tym, jakie obowiązki będzie musiała spełnić firma po otrzymaniu rządowego wsparcia. Nie zapomniano również o poinformowaniu, jakie sankcje grożą za nieprzestrzeganie cen urzędowych, które dla wyrobów i produktów medycznych ustali szef resortu zdrowia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA