fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

Radcowie apelują o Pakt na Rzecz Walki z Mową Nienawiści

Adobe Stock
W poniedziałek Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych wydało stanowisko w którym zaapelowało o zbudowanie Paktu na Rzecz Walki z Mową Nienawiści. To reakcja na zabójstwo Pawła Adamowicza.

„Śmiertelny atak na Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest tragicznym potwierdzeniem konieczności podjęcia pilnych jednoznacznych decyzji mających na celu zwalczanie mowy nienawiści" - czytamy w stanowisko.

Czytaj też:

Adwokaci: zabójstwo Adamowicza to zamach na dobroć

105 prokuratorów oddelegowanych do walki z hejtem

Zaznacza się w nim, że mowa nienawiści stała się powszechna w przestrzeni publicznej.

„Wykorzystywana jest do politycznej walki i bezpośrednich ataków na obywateli, którzy wyznają inny światopogląd, religię lub pochodzą z innych krajów. Ilustracją tego zjawiska w ostatnich latach są chociażby agresywne, antyimigracyjne i ksenofobiczne spoty w kampanii samorządowej, czy kampania uderzająca w godność sędziów" - zaznaczają władze samorządu radcowskiego.

- Chciałbym, żeby tragiczna śmierć naszego kolegi, radcy prawnego, Pawła Adamowicza, stała się symbolem niezgody na mowę nienawiści - mówi „Rz" Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Izby Radców Prawnych.

W dokumencie radcowie podkreślają, że do szerzenia mowy nienawiści wykorzystywane są media, gdzie niemal codziennie naruszana jest godność ludzka. „Taka atmosfera sprzyja stosowaniu przemocy już nie tylko słownej, ale i fizycznej. Przyczynia się do obniżenia poziomu bezpieczeństwa obywateli, budzi poczucie bezradności i strachu"- akcentuje korporacja.

– Pakt na Rzecz Walki z Mową Nienawiści to symboliczna, apolityczna niezgoda na zjawisko mowy nienawiści, które jak nic innego przyczynia się do podziałów społecznych i narusza jakość życia publicznego. Pakt to też konkretne działania przeciw mowie nienawiści, które każdy z nas może podjąć. Najważniejsze jest, by każdy objął ostracyzmem tych wszystkich, którzy sprzyjają mowie nienawiści – akcentuje Maciej Bobrowicz.

Dokument przyjęty przez samorząd radcowski skierowane zostało do wszystkich sił politycznych w kraju - m.in. do osób nadzorujących publiczne media, do środowiska naukowego, czy przedstawicieli samorządów prawniczych. Zawarto w nim apel o niezwłoczne podjęcie działań mających na celu wyrugowanie hejtu z polskiego życia publicznego. Radcowie zapowiadają, że nie pozostaną w tej mierze bezczynni.

– Samorząd radców prawnych w 2019 r. zorganizuje kolejną edycję Akademii Wiedzy o Prawie, która m.in. poświęcona będzie walce z mową nienawiści. Przygotujemy społeczną kampanię informacyjną w mediach społecznościowych pokazującą, jakie zagrożenia płyną z mowy nienawiści i jak się przed nią bronić – deklaruje szef radców.

– Mowa nienawiści to poważne niebezpieczeństwo dla spójności demokratycznego społeczeństwa, ochrony praw człowieka i rządów prawa. Negacja szacunku do pojedynczego człowieka – zaznacza Michał Korwek, wiceprezes KRRP. – Bezwzględnie podkreślić jednak należy, że ograniczenia mowy nienawiści nie powinny być nadużywane do uciszania mniejszości i tłumienia krytyki oficjalnych polityk, opozycji politycznej i wierzeń religijnych – dodaje.

Na tragiczną śmierć prezydenta Adamowicza zareagowała także adwokatura. W wydanej uchwale zaapelowała, aby to wydarzenie stało się początkiem odnowy życia politycznego i społecznego w kraju.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA