fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Prokuratura Krajowa weźmie udział w postępowaniu przed SN ws. zabezpieczenia społecznego

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Na polecenie Zbigniewa Ziobro Prokuratura Krajowa zgłosiła dziś swój udział w postępowaniu przed Sądem Najwyższym ws. odwołania od decyzji ZUS dotyczącej prawa do zabezpieczenia społecznego. To rozpatrując tę sprawę SN zdecydował o zawieszeniu stosowanie niektórych przepisów ustawy o SN.

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu - w związku z rozpoznawaniem sprawy, która dotyczyła odwołania od decyzji ZUS - SN postanowił zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN po 65. roku życia i wysłał do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu pięć pytań prejudycjalnych dotyczących zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

-  Sąd Najwyższy nie informował wcześniej Prokuratury Krajowej o tym konkretnym postępowaniu i nie zwracał się o zajęcie stanowiska przez Prokuratora Generalnego, mimo że w trybie art. 398(8) par. 1 kodeksu postępowania cywilnego czynił tak wielokrotnie w różnych sprawach, w tym także z zakresu ubezpieczeń społecznych. Dlatego Prokuratura Krajowa zdecydowała o przystąpieniu do postępowania z własnej inicjatywy, kierując się troską o ochronę prawa skarżącej osoby do sprawnego i szybkiego procesu - czytamy w komunikacie rozesłanym przez Prokuraturę Krajową

W ocenie prokuratury Sąd Najwyższy wykorzystał postępowanie w indywidualnej sprawie obywatela, który oczekuje niezwłocznego i merytorycznego rozstrzygnięcia w ważnej dla siebie kwestii, do rozstrzygnięcia problemu prawnego dotyczącego samych sędziów Sądu Najwyższego.

- Działanie Sądu Najwyższego podjęte w interesie sędziów tego sądu prowadzi do naruszenia interesu skarżącego poprzez niezasadne odroczenie rozpoznania sprawy - twierdzi PK.

W opinii prokuratury działania Sądu Najwyższego, w tym decyzja o tak zwanym zawieszeniu działania ustawy, jest jawnym nadużyciem i naruszeniem ustawy zasadniczej. Konstytucja RP nie przewiduje bowiem dla żadnego organu Państwa prawa do zawieszania obowiązujących ustaw.

Zgłoszenie udziału prokuratora w postępowaniu przed Sądem Najwyższym nastąpiło na podstawie art. 7 kodeksu postępowania cywilnego - informuje PK. Zgodnie z tym przepisem prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. W ocenie Prokuratury Krajowej tak właśnie jest w tym przypadku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA