Przypomnijmy, że w styczniu 2024 roku prok. Dariusz Barski odebrał pismo od ówczesnego prokuratora generalnego Adama Bodnara, w którym stwierdzono, że nie jest on prokuratorem krajowym. Decyzja ta została uzasadniona nieprawidłowym – zdaniem Bodnara – przywróceniem Barskiego do służby prokuratorskiej przez Zbigniewa Ziobrę 16 lutego 2022 r., ponieważ została ona oparta na nieobowiązujących już wówczas przepisach przejściowych Prawa o prokuraturze. Decyzją premiera stanowisko po Barskim zajął Jacek Bilewicz. Dzień później zastępcy Prokuratora Generalnego, w tym Robert Hernand, oświadczyli, że minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar wspólnie z premierem Donaldem Tuskiem bezprawnie stworzyli nową funkcję, nieznaną ustawie Prawo o prokuraturze.
Kilka dni później Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że zastępcy Prokuratora Generalnego - Michał Ostrowski, Tomasz Janeczek i Robert Hernand - zostaną wysłani na przymusowe urlopy. Jak podano w komunikacie, jest to związane z „występującą w Prokuratorze Krajowej nieprawidłowością w postaci dużej ilości niewykorzystanych dni zaległego urlopu wypoczynkowego” - od 87 do 151 dni roboczych.
W odpowiedzi na stronie Prokuratury Krajowej zamieszczono oświadczenie, w którym stwierdzono, że „Zastępcy Prokuratora Generalnego nie zgadzają się z pismem Prokuratora Generalnego o przymusowym urlopie. Jest ono niezgodne z kodeksem pracy. Pracodawcą Zastępców Prokuratora Generalnego jest Prokurator Krajowy, a nie Prokurator Generalny”.
Czytaj więcej
Mam nadzieję, że Adam Bodnar przemyśli swoją decyzję w sprawie przeniesienia z Prokuratury Krajow...
Sąd: Prokurator Generalny może samodzielnie działać w sprawach osobowych prokuratorów
Sprawami wysłania Roberta Hernanda na zaległy urlop oraz dezaktywowania jego karty wejściowej do budynku Prokuratury Krajowej zajmował się Wydział Spraw Wewnętrznych PK. W lipcu ub.r. Prokurator WSW odmówił wszczęcia śledztwa. Uznał, że wydanie polecenia wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego oraz dezaktywowaniu jego karty, nie stanowiły przestępstwa przekroczenia uprawnień czy naruszenia praw pracowniczych. Zdaniem prokuratora, Prokurator Generalny był uprawniony do wydania polecenia służbowego dotyczącego urlopu – jako przełożony wszystkich prokuratorów, także Zastępcy PG.