fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Prokuratorzy walczą z nielegalnym handlem długami szpitali

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Departament Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej podejmuje działania w sprawach nielegalnego handlu długami szpitali.

Jak podaje Prokuratura Krajowa, śledczy przystąpili do 16 spraw sądowych w tym z obszaru Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, w Rzeszowie oraz w Warszawie. Trzy postępowania toczą się jeszcze przed warszawskimi sądami. - W prawomocnie zakończonych sprawach sądy w większości podzieliły stanowisko prokuratora co do oddalenia powództwa o zapłatę przeciwko szpitalom - głosi komunikat PK.

Przypomniano w nim, że Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand wskazał na konieczność podejmowania przez prokuratorów aktywnych działań w postępowaniach prowadzonych przed sądami w sprawie nielegalnego handlu długami szpitali.

Hernand stwierdził, że we wszystkich przypadkach wskazujących na nieważność umowy przenoszącej wierzytelność należną z tytułu wykonania świadczeń na rzecz zakładu leczniczego, prokuratorzy mają obowiązek składania pozwów do sądów. Ich celem ma być ustalenie nieważności czynności prawnej sprzecznej z ustawą, albo mającej na celu obejście ustawy i w konsekwencji wyeliminowanie z obrotu prawnego nieważnej umowy.

Prokuratura Krajowa zwraca uwagę, że jedną z form obejścia prawa w postaci wymaganej zgody organu założycielskiego zakładu leczniczego na dokonanie czynności prawnej mającej na celu zmianę wierzyciela samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej jest właśnie umowa konsorcjum. Jej faktycznym celem jest uzyskanie uprawnień do wierzytelności należnej z tytułu wykonania świadczeń z umowy podstawowej wyłącznie przez jednego z uczestników konsorcjum. - W rzeczywistości prowadzi to do nielegalnego obrotu wierzytelnościami - wskazuje PK.

Czytaj także:

Źródło: Prokuratura Krajowa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA