W sprawie podjęto kroki prawne, a na zasadach pro bono na prośbę Fundacji dziennikarkę reprezentuje Kancelaria Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy.

W ramach projektu Fundacja wspiera sprawy dotyczące m.in. ochrony dóbr osobistych, zniesławienia, naruszenia tajemnicy zawodowej i ochrony źródeł informacji oraz inne postępowania związane z niezależnością działania dziennikarzy i ochroną wolności słowa.

Czytaj także: Rola mediów i charakter pracy dziennikarza

Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka sprawa ta jest przykładem wykorzystywania dziennikarzy w działalności politycznej, co jest nie do pogodzenia z zasadą neutralności i rzetelności dziennikarskiej. Zatem, gdy takie działanie następuje bez zgody zainteresowanego to zostaje naruszone jego dobre imię oraz dochodzi do zagrożenia wolności mediów. Ponadto, spot wzbudził szereg protestów ze względu na swoją antyimigrancką wymowę. Interwencję w sprawie podjął m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, który wniósł o podjęcie przez prokuraturę sprawy z urzędu w przedmiocie popełnieniu przestępstwa rozpowszechniania mowy nienawiści z art. 256 § 1 kodeksu karnego.

Jak informuje HFPC - sprawa jest prowadzona w ramach grantu Media Legal Defence Initiative, oferującego pomoc prawną dla dziennikarzy i blogerów.