fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

#RZECZoPRAWIE: Jarosław Kusz o propozycjach ministerstwa sprawiedliwości dot. procesu karnego

Jarosław Kusz
rp.pl
- Kierunek zmian postulowanych przez ministerstwo sprawiedliwości co do zasady jest właściwy - mówił w czwartkowym programie #RZECZoPRWIE Jarosław Kusz, adwokat.

Adwokat wyraził opinię, że pozytywną zmianą jest zwolnienie sędziego z obowiązku odczytywania uzasadnienia wyroku podczas gdy na sali nie nikogo poza nim i protokolantem.

Odnosząc się do pomysłu sporządzania uzasadnień wyroków na specjalnych formularzach.

- Nie wiem jednak jak miałby wyglądać taki formularz i w jaki sposób miałby usprawnić pracę sędziego - mówił.

Przypomniał także, że z punktu widzenia obywatela najważniejsze jest, aby uzasadnienie było sporządzone jasnym językiem. Przyznał, że często zdarza się tak, że ustne motywy rozstrzygnięcia podane podczas ogłoszenia orzeczenia są dla strony zrozumiałe, jednak uzasadnienie na piśmie zawiera skomplikowane sformułowania.

Adwokat poparł zwolnienie sędziego z obowiązku odczytywania akt na koniec postępowania.

- Strony mają dostęp do dokumentów przez cały czas trwania postępowania. Nie ma konieczności więc żeby sędzia odczytywał wszystkie tomy, biorąc pod uwagę, że na sali obecny jest obrońca, prokurator i strony postępowania.

Kusz przyznał, że postępowanie często przedłużane jest przez składanie zwolnień lekarskich, co niewątpliwie stanowi problem. W Jego opinii propozycja zmian w tym zakresie jest jak najbardziej zasadna.

Zobacz wideo z rozmowy

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA