Rząd przyjął wczoraj nowelę kodeksu karnego. Po zmianach finansowanie terroryzmu będzie można przypisać zarówno osobie działającej w zamiarze bezpośrednim (tj. chcącej go popełnić), jak i w ewentualnym (tj. godzącej się na jego popełnienie).

Dziś jeszcze karze podlega osoba, która gromadzi, przekazuje lub oferuje pieniądze lub inne dobra w celu sfinansowania przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Przepis nie obejmuje finansowania organizacji, o której wiadomo, że zajmuje się działalnością terrorystyczną. Po zmianach penalizowane będzie też przekazywanie środków organizacji, związkowi terrorystycznemu lub ich członkowi. Nie będzie konieczne wykazanie celu ani zamiaru, iż środki mają posłużyć do dokonania konkretnego przestępstwa terrorystycznego.

Do projektu noweli włączono zmiany wynikające z przepisów prawa UE, które dotyczą prawnokarnych środków ochrony euro i innych walut przed fałszowaniem. Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do penalizacji nie tylko wprowadzania do obrotu pieniędzy imitujących prawdziwe banknoty i monety, ale również pieniędzy mających dopiero wejść do obiegu. W związku z tym w art. 310 § 1 i 2 k.k. wprowadzono zapis, że karalne będzie fałszowanie niewyemitowanych, lecz przeznaczonych do wprowadzenia w obieg pieniędzy.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu