Prawomocnym wyrokiem sąd rejonowy uznał kierowcę za winnego prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości i orzekł dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Na podstawie tego orzeczenia sądu karnego starosta cofnął dożywotnio uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B. Ale wydał także decyzję administracyjną wzywającą byłego już kierowcę na badania psychologiczne w zakresie prawa jazdy kategorii B.
Czytaj także: Prawo jazdy: badania lekarskie dla przyszłego kierowcy nie mogą odbywać się w formie teleporady
Samorządowe Kolegium Odwoławcze, rozpatrujące sprawę w II instancji, zwróciło uwagę na przepisy ustawy o kierujących pojazdami. Przewidują one, że jeżeli dana osoba prowadziła pojazd w stanie nietrzeźwości, starosta jest zobowiązany do wydania decyzji administracyjnej o skierowaniu na badania psychologiczne. Nie może też odstąpić od jej wydania. Ponieważ przepisy nie przewidują innej możliwości, starosta nie mógł postąpić inaczej – orzekło SKO.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy skarżący zarzucił błędną interpretację przepisów ustawy o kierujących pojazdami. W jego opinii starosta nie mógł skierować go na badania psychologiczne z powodu cofnięcia dożywotnio uprawnienia do kierowania wszelkimi pojazdami, do których prowadzenia uprawnia prawo jazdy kategorii B.
WSA przyznał mu rację i uchylił obie zaskarżone decyzje. W ocenie WSA, wydając decyzję administracyjną o skierowaniu skarżącego na badania psychologiczne, pominięto treść wyroku sądu rejonowego, czyli orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, co doprowadziło do błędnego zastosowania przepisów ustawy o kierujących pojazdami. Zgodnie z tym wyrokiem i decyzją starosty o cofnięciu dożywotnio uprawnień do kierowania pojazdami powstała bowiem przeszkoda do skierowania skarżącego na badania psychologiczne.
Sygn. akt: II SA/Bd 306/20