fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Kary za podanie nieprawdziwych informacji we wniosku o prawo jazdy

Adobe Stock
Nawet trzy lata więzienia mają grozić za podanie nieprawdziwych informacji we wniosku składanym podczas ubiegania się o prawo jazdy. Dzięki karom ma być uczciwiej.

Nad projektem zmian w ustawie o kierujących pojazdami i kodeksie drogowym właśnie pracuje Sejm.

Obecnie prawo wymaga, by podczas ubiegania się o prawo jazdy kandydat na kierowcę podpisał oświadczenie, że nie został wobec niego orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a dokument prawa jazdy ani uprawnienia do kierowania nie zostały zatrzymane.

W przepisach jest jednak luka. Otóż ustawa o kierujących pojazdami, która określa zasady wydawania praw jazdy, nie daje wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego prawa do odbierania oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej za kłamstwo. Wszystko przez wyrok Sądu Najwyższego z 2015 r.

Skazać kogoś za złożenie fałszywego oświadczenia mimo uprzedzenia o odpowiedzialności karnej można tylko wtedy, gdy zobowiązanie do złożenia takiego oświadczenia zamieszczone jest w ustawie – orzekł wówczas SN.

Dziś takie zobowiązanie zamieszczone jest tylko w rozporządzeniu ministra transportu. Oznacza to, że za złożenie nieprawdziwego oświadczenia praktycznie nie ma kary. Z luki tej chętnie korzystają kierowcy, którzy mimo zakazu za wszelką cenę chcą uzyskać prawo jazdy i kłamią, składając wnioski o wydanie nowych dokumentów.

Ustawa z nowymi przepisami wejdzie w życie 4 czerwca 2018 r. Do postępowań w sprawie wydania praw jazdy (a w przypadku tramwajów pozwoleń na kierowanie) wszczętych i niezakończonych przed dniem jej wejścia w życie stosowane mają być przepisy obowiązujące przed 4 czerwca.

Cel? Skutkiem społecznym i prawnym projektowanej ustawy ma być poprawa spójności i przejrzystości systemu prawnego. „W tak wrażliwej kwestii jak proces wydawania praw jazdy społeczeństwo musi mieć pewność, że prawa jazdy są wydawane wyłącznie osobom spełniającym ustawowe kryteria, a tym, którzy chcą je uzyskać z naruszeniem prawa, grożą poważne konsekwencje" – napisano w uzasadnieniu zmian.

etap legislacyjny: przed trzecim czytaniem

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.lukaszewicz@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA