W piątek wchodzą w życie dwie nowele ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wprowadzą nową formę ochrony zabytków ruchomych: Listę Skarbów Dziedzictwa. Będzie ją prowadził minister kultury i dziedzictwa narodowego. Trafią na nią zabytki szczególnie cenne, m.in. listy, książki, obrazy, mapy. Wpis zabytku na listę nastąpi po decyzji wydawanej przez ministra z urzędu lub na wniosek właściciela zabytku. Z takim wpisem będą się wiązać określone obowiązki. Przykładowo właściciele mają powiadamiać ministra o uszkodzeniach, kradzieży i odpowiednio zabytek przechowywać. Szczegółowe wymagania określi rozporządzenie.

Minister będzie miał prawo badać taki zabytek w miejscu przechowywania. Ponadto zabytki z listy nie dostaną wielokrotnego pozwolenia na czasowy wywóz za granicę.

W zamian właściciel dysponujący zabytkiem będzie się mógł ubiegać o dotację celową na dofinansowanie prac konserwatorskich lub restauratorskich oraz na zabezpieczenie pomieszczenia, w którym zabytek ma być przechowywany, albo też zwrócić się do ministra o przechowanie zabytku w pomieszczeniu należącym do państwowej instytucji kultury.

Początkowo nowela ustawy o zabytkach z 10 lipca 2015 r. budziła poważne wątpliwości konstytucyjne. Chodzi o wpis z urzędu zabytku ruchomego na Listę Skarbów Dziedzictwa. Z tego powodu prezydent RP Bronisław Komorowski nie podpisał noweli, tylko skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Ten uznał 25 maja 2016 r., że nowela z 10 lipca 2015 r. nie narusza konstytucji.

podstawa prawna: nowela z 10 VII 2015 r. oraz 4 XI 2016 r. ustawy o ochronie zabytków DzU z 24 VIII 2016 r., poz. 1330 oraz DzU z 23 XI 2016 r., poz. 1887