fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

STIR: przesłanki przedłużenia blokady rachunku bankowego spółki - wyrok NSA

AdobeStock
Jedynym realnym zabezpieczeniem wykonania zobowiązań podatkowych w związku z przedłużeniem blokady rachunku bankowego może być majątek trwały, taki jak nieruchomości i środki trwałe bądź pieniądze na kontach.

Spór w sprawie dotyczył przedłużenia blokady rachunków spółki, czyli zastosowania przez fiskusa tzw. STIR. Urzędnicy uznali, że firma może wykorzystywać działalność banków do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub czynności zmierzających do wyłudzenia skarbowego. Blokada zaś była konieczna, aby temu przeciwdziałać.

Analizy ryzyka wskazywała bowiem istnienie uzasadnionego podejrzenia, że podatniczka mogła ująć w swoich rozliczeniach faktury VAT wystawione przez kontrahenta, które nie dokumentowały rzeczywistych transakcji gospodarczych.

Czytaj też: STIR: do terminu blokady rachunku podatnika nie wlicza się sobót i dni wolnych od pracy - wyrok NSA

Spółka uważała, że fiskus nie miał podstaw do zablokowania jej kont. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie urzędnikom zarzuciła automatyzm w działaniu. Podkreślała, że prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, posiada stosowne zaplecze organizacyjne i techniczne, a o...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA