fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: chcesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej, musisz mieć fakturę

AdobeStock
Paragon nie wystarczy, by odliczyć wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe. Konieczny jest dokument zawierający dane podatnika.

Wydatki na cele mieszkaniowe są zwolnione z PIT, jeśli podatnik udowodni fiskusowi, że to on je poniósł. Musi mieć fakturę dokumentującą dane nabywcy, kwotę wydatku oraz datę transakcji.

Skarbówka odpowiedziała tak na pytanie podatniczki, która sprzedała mieszkanie w 2013 r. przed upływem pięciu lat od nabycia. Była pewna, że uniknie PIT, ponieważ uzyskaną kwotę przeznaczyła na wykończenie nowego mieszkania. Dowodem tego są paragony oraz faktury wystawione na nazwisko jej męża.

Zapytała, czy może na tej podstawie skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Jej zdaniem wszystkie wydatki udokumentowane paragonami powinny być zwolnione z podatku, ponieważ zostały poniesione na wykończenie lokalu. To samo dotyczy wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi na męża wnioskodawczyni, gdyż w tym małżeństwie obowiązuje wspólność majątkowa.

Dyrektor KIS uznał jej stanowisko za nieprawidłowe. Wyjaśnił, że poniesienia wydatków na cele uzasadniające zwolnienie z podatku można dowodzić wszelkimi rzetelnymi i wiarygodnymi dokumentami. Musi z nich wynikać, kto, kiedy, w jakiej wysokości i jakiego rodzaju wydatek poniósł. Mogą to potwierdzić m.in. umowy sprzedaży i faktury VAT.

Sam paragon nie jest wystarczającym dowodem, gdyż dokumentuje jedynie przedmiot transakcji i sprzedającego, a nie osobę ponoszącą wydatek – napisał dyrektor KIS.

Jeśli zaś chodzi o faktury wystawione na męża, wnioskodawczyni odliczy połowę wynikających z nich wydatków. To dlatego, że kwoty te pochodzą z majątku wspólnego, więc oboje małżonkowie mają równe prawo do ich odliczenia.

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-2.4011.306.2018.2.MK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA