Przepisy podatkowe nie ułatwiają rekrutacji cudzoziemców. Firma, która zwróci im koszty przyjazdu do Polski, musi też obliczyć przychód. Uznała tak skarbówka w sprawie dotyczącej producenta mebli, który ściąga do pracy Ukraińców. Firma zamierza zwracać im koszty powstałe przed podjęciem zatrudnienia. Chodzi o opłaty związane z uzyskaniem wizy, podróżą i oczekiwaniem na zatrudnienie, czyli wyżywienia i noclegów. Spółka uznała, że nie musi odprowadzać zaliczek na podatek, ponieważ skorzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem.

Czytaj także: Rekrutacja pracowników w całości w kosztach podatkowych

Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej uznał jednak, że Ukraińcy nie skorzystają z tego zwolnienia. Wypłacone przez spółkę koszty związane z uczestnictwem w rekrutacji, dotyczące okresu sprzed zatrudnienia, stanowią dla tych osób przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu w Polsce. Ukraińcy nie mają prawa do zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) tej ustawy, gdyż nie odbywają podróży, o której mowa w przepisach kodeksu pracy.

Dyrektor KIS stwierdził, że spółka nie ma obowiązku pobrania zaliczki na podatek. Musi natomiast sporządzić kandydatom informacje o  przychodach na formularzu PIT-11. Kwoty związane z rekrutacją należy wykazać w części F „Informacja o wysokości przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy".

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-1.4011.153.2019.2.AMN