fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulga prorodzinna: zagraniczne zarobki dziecka odebrały odliczenie rodzicowi - wyrok NSA

www.sxc.hu
Pieniądze zarobione przez dziecko poza Polską liczą się do limitu, od którego zależy możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej.

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił podatnikowi prawa do ulgi prorodzinnej.

W sprawie chodziło o podatkową kwalifikację zagranicznych zarobków dzieci podatnika. We wniosku o interpretację mężczyzna wyjaśnił, że ma trzy córki. Dwie z nich, które już studiują, w okresie wakacyjnym w 2015 r. wyjechały do Niemiec i tam pracowały sezonowo. Z wniosku wynikało, że niemieckie zarobki studentek przekroczyły 3500 zł, ale innych dochodów nie uzyskały.

Czytaj też:

W rozliczeniu rocznym za 2015 r. ojciec odliczył ulgę prorodzinną na najmłodszą pociechę. Zapytał skarbówkę, czy ma takie prawo także w odniesieniu do starszych córek. Sam uważał, że tak, bo dochody córek uzyskane w Niemczech nie powinny być brane pod uwagę przy obliczaniu limitu dochodu dziecka w zakresie prawa do ulgi. Nie są one bowiem „dochodem podlegającym opodatkowaniu według zasad określonych w art. 27 ustawy o PIT".

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Rację ojcu przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. W jego ocenie skoro zarobki z Niemiec to jedyny dochód córek na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania- zwolniony z PIT w kraju, nie pozbawił ulgi.

NSA uznał jednak, że zagraniczne zarobki dziecka mają wpływ na prawo do ulgi prorodzinnej, nawet jeśli pociecha nic nie zarobiła w Polce. To kolejne już niekorzystne dla rodziców rozstrzygnięcie NSA. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 1591/17.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA