fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Bez PIT od pieniędzy z charytatywnej zbiórki w Internecie

Fotolia
Fiskus nie weźmie daniny od osoby wspartej w charytatywnej zbiórce.

Jeśli pojedyncze darowizny wpłacane w internetowej zbiórce nie przekraczają kwoty wolnej od podatku, obdarowany nie musi rozliczać się ze skarbówką. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią kobieta zbierająca pieniądze na leczenie. Przyjaciele założyli jej tzw. zrzutkę na jednym z portali internetowych zajmującym się zbiórkami. Pieniądze są wpłacane na konto portalu, następnie przelewane na rachunek jednej z tych osób, tzw. organizatora. On przekazuje środki na konto kobiety.

Otrzymane pieniądze to w świetle kodeksu cywilnego darowizna. W sumie jest wyższa niż kwota zwolniona z podatku, czyli 4902 zł. To limit darowizn między osobami niespokrewnionymi. Dlatego kobieta zastanawia się, czy nie powinna rozliczyć się z fiskusem.

Twierdzi, że nie, ponieważ zarówno portal, jak i osoba organizująca zrzutkę są tylko pośrednikami, a nie darczyńcami. Zbierają drobne kwoty, które nie przekraczają limitu. Dlatego darowizny są zwolnione z podatku. Nie ma znaczenia, że ich suma przekracza 4902 zł.

Fiskus się z tym zgodził. Przyznał, że przelewanie pieniędzy z konta portalu na rachunek organizatora, a potem obdarowanej to tylko czynności techniczne. Faktycznie umowy darowizny są zawierane pomiędzy kobietą a osobami, które przekazują jej środki na leczenie. Darczyńcą jest każda z nich. Nie ma znaczenia sposób przekazania pieniędzy.

Reasumując, jeśli kwoty darowizn od poszczególnych darczyńców nie przekraczają 4902 zł, nie podlegają opodatkowaniu.

Skarbówka przypomniała też, że przepisy nakazują sumować darowizny z pięciu lat (od tej samej osoby). Obdarowana, jeśli chce uniknąć podatku, powinna posiadać imienną listę darczyńców i wpłaconych przez nich kwot. Jeśli są wyższe od limitu, trzeba złożyć deklarację SD-3 i zapłacić podatek.

Całkowicie zwolnione z daniny są darowizny od najbliższej rodziny. Przy większych kwotach trzeba tylko pamiętać o formalnościach – przelewie i zgłoszeniu do urzędu (więcej na ten temat pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 13 kwietnia br.).

Nr interpretacji 2461-IBPB-2-1.4 515.12.2017.2.JKu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA