fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Roczne rozliczenie PIT: dochody z najmu sumujemy z innymi

123RF
Właściciel wynajmowanych lokali rozliczający się według skali podatkowej wypełnia zeznanie PIT-36.

Najem można opodatkować na kilka sposobów. Osoby, które wybrały ryczałt, rozliczenie roczne mają już za sobą. PIT-28 składały do 1 lutego (w tym roku ostatni dzień stycznia przypadał w niedzielę). Ci, którzy rozliczają się na podstawie ustawy o PIT, mają czas do 2 maja (gdyż 30 kwietnia to sobota).

Dochody z najmu wykazujemy w PIT-36. Zarówno wtedy, gdy jest częścią działalności gospodarczej, jak i gdy wynajmujemy lokale jako osoba prywatna. Przedsiębiorca ma jednak jeszcze do wyboru stawkę liniową i wtedy wypełnia formularz PIT-36L.

Przypomnijmy, że podatek liniowy to 19 proc., natomiast na skali zapłacimy 18 albo 32 proc. (w zależności od wysokości dochodu). Przy niższych zyskach bardziej opłacalna jest więc skala, ale trzeba pamiętać, że dochody z najmu sumujemy w zeznaniu rocznym z innymi, np. z etatu albo umowy o dzieło. Może się więc okazać, że mimo małych zysków z najmu po dodaniu wszystkich dochodów znajdziemy się w drugim progu skali i zapłacimy 32 proc. PIT.

Przed podjęciem decyzji o wyborze formy rozliczenia warto więc dobrze się zastanowić. Dla tych, którzy mają niewielkie koszty i nie lubią papierkowej roboty, korzystny jest wspomniany ryczałt, czyli 8,5-proc. podatek płacony od przychodu. O jego wyborze trzeba poinformować na początku roku fiskusa.

Osoby, które chcą odliczać wydatki związane z wynajmowanym mieszkaniem (np. koszty jego nabycia rozliczane w formie odpisów amortyzacyjnych), powinny pomyśleć o opodatkowaniu dochodu (czyli rozliczeniem na podstawie ustawy o PIT). Przy wysokich kosztach (np. gdy kupiliśmy używany lokal i amortyzujemy go według wyższej stawki) może nam wyjść nawet strata. Mamy na jej rozliczenie następne pięć lat.

Przy wyborze sposobu opodatkowania pojawia się jeszcze jedno pytanie: kiedy wynajmujący staje się przedsiębiorcą? Odpowiedź wcale nie jest łatwa.

Definicja działalności gospodarczej w ustawie o PIT jest bowiem mało precyzyjna. Wystarczy, że wynajmujący działa w sposób ciągły, powtarzalny, zorganizowany, chce zarobić, a już fiskus może uznać go za klasycznego przedsiębiorcę.

Wątpliwości nie rozstrzygają interpretacje skarbówki. Wydaje się, że w tej sprawie decydująca powinna być wola wynajmującego, fiskus może mieć jednak inne zdanie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA