Reklama

1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego a ochrona danych osobowych

Organizacja pożytku publicznego jest uprawniona do przetwarzania danych darczyńcy 1 proc. podatku. Nie może jednak bez dodatkowej zgody udostępnić tych danych np. osobie obdarowanej - informuje Prezes UODO.

Publikacja: 06.02.2019 10:47

1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego a ochrona danych osobowych

Foto: Adobe Stock

dgk

Podatnicy już niebawem będą rozliczać się z podatku za 2018 roku i wielu z nich przekaże przy tej okazji swój 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego (OPP). Niektórzy w swoim rozliczeniu wyrażą także zgodę na przekazanie OPP swojego imienia, nazwiska i adresu wraz z informacją o darowanej kwocie. Jeśli taka będzie nasza wola, dodatkowo możemy też podać inne informacje, np. ułatwiające kontakt z nami (telefon, e-mail).

Czytaj też:

W 2019 można zapomnieć o rocznym PIT

W 2019 r. deklaracja sama się złoży

1 proc. PIT - podatnicy hojnie wspomogli fundacje

Reklama
Reklama

Podałeś dane, ale tylko OPP

Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomina, że jeśli podatnik wyraził zgodę na przekazanie jego danych OPP, organizacja ta  może jego dane przetwarzać np. po to, by np. podziękować darczyńcy w imieniu obdarowanego.

- Z chwilą, gdy OPP otrzymają od organów podatkowych dane osobowe darczyńców, staną się ich administratorami, czyli podmiotami decydującymi o celach środkach przetwarzania tych danych. Będą zatem odpowiedzialne m.in. za właściwe ich wykorzystywanie, udostępnianie czy zabezpieczanie. Tym samym będą zobowiązane do przestrzegania przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Kierując korespondencję do darczyńców, OPP powinny zadbać, by został wobec nich spełniony obowiązek informacyjny, w tym poinformować o przysługujących tym osobom prawach - wskazuje UODO.

Lepiej zadbać o zgodę

Dane podatnika, który w rozliczeniu rocznym PIT wyraził zgodę (jest ona dobrowolna) na przekazanie OPP swojego imienia, nazwiska i adresu, mogą być przetwarzane wyłącznie przez tę organizację - informuje UODO.  Jest to o tyle istotne, że w niektórych przypadkach środki z 1 proc. podatku trafiają do stowarzyszeń lub fundacji, które przekazują te środki do konkretnych osób, które wspierają.

W swoim stanowisku, które jest odpowiedzią na liczne pytania od organizacji pożytku publicznego, Prezes UODO zwraca uwagę, że jeżeli podatnik w rozliczeniu rocznym wyraził zgodę na przekazanie jego danych organizacji, to może ona je przetwarzać np. po to, by np. podziękować darczyńcy w imieniu obdarowanego. Podstawą do podjęcia takiego działania jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO, czyli w prawnie uzasadniony interes administratora.

Organizacja pożytku publicznego nie ma jednak żadnych podstaw prawnych do udostępnienia danych darczyńców osobom obdarowanym, chyba że pozyskana byłaby na ten cel uprzednia zgoda. Warto więc o to zadbać planując tego typu działania.

Dane osobowe darczyńców 1 proc. podatku przekazywane są organizacji pożytku publicznego przez naczelników urzędów skarbowych. Uprawnia ich do tego art. 45c ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nieruchomości
Ceny transakcyjne nieruchomości już jawne. Rejestr otwarty dla wszystkich
Materiał Promocyjny
Jak osiągnąć sukces w sprzedaży online?
Prawo drogowe
Sąd: odstawienie prawej nogi to błąd eliminujący kierowcę
Praca, Emerytury i renty
1978,49 zł renty z ZUS od 1 marca. Te choroby uprawniają do świadczenia
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla każdego. Ci seniorzy nie otrzymają świadczenia
Materiał Promocyjny
Presja dorastania i kryzys samooceny. Dlaczego nastolatki potrzebują realnego wsparcia
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama