Roczny PIT fiskus automatycznie wypełni za podatnika

W przyszłym roku podatnicy w ogóle nie muszą się zajmować rocznym zeznaniem. Fiskus zrobi to sam, ale warto zweryfikować rządową automatykę.

Publikacja: 10.12.2018 18:13

Roczny PIT fiskus automatycznie wypełni za podatnika

Foto: Fotolia.com

Administracja skarbowa jest już przygotowana na wypełnianie rocznych zeznań PIT za podatnika. Tak zadeklarowała w ubiegłym tygodniu minister finansów Teresa Czerwińska. Nowy system ma wystartować 15 lutego 2019 r. Tego dnia w nowym portalu internetowym ma być gotowe 18 mln zeznań rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych.

– Osobiście testowałam działanie tego systemu – zapewniała Teresa Czerwińska.

Automatyczne wypełnianie zeznań ma na razie dotyczyć najpopularniejszych deklaracji PIT-37 i PIT-38. Składają je osoby nieprowadzące biznesu oraz uzyskujące zyski kapitałowe.

Bezczynność bez kary

Wprawdzie już dziś fiskus może wypełnić PIT za podatnika, ale dotychczas wymagało to złożenia wniosku. Teraz administracja skarbowa przygotuje takie zeznania dla wszystkich i udostępni w internecie na nowym portalu podatkowym (ma ruszyć jużw początku stycznia). Podatnik będzie mógł do nich zajrzeć i zaakceptować lub poprawić.

Jest jeszcze jedna istotna nowość: jeśli podatnik nie zrobi nic – nie poniesie konsekwencji za niezłożenie rocznego zeznania. Otóż według nowych przepisów ustawy o PIT w takiej sytuacji zeznanie uznaje się za złożone w ostatnim dniu terminu przewidzianego na jego złożenie (czyli z końcem kwietnia).

Czytaj też:

Urząd skarbowy rozliczy PIT za podatnika

Nie będzie kary za brak PIT

Nowe przepisy są dogodne dla podatników, ale zaostrzono je dla płatników zaliczek. Otóż pracodawcy czy zleceniodawcy będą musieli do końca stycznia (a nie lutego) przekazać fiskusowi dane o zaliczkach pobranych od pracowników czy zleceniobiorców.

Podatnicy właściwie nie będą musieli się zatem troszczyć o złożenie zeznania – po raz pierwszy od 1993 r. (wtedy to bowiem przypadło rozliczenie pierwszego roku podatkowego w historii PIT). System ma sam wypełniać zeznanie, uwzględniając sytuację podatnika. Dzięki połączeniu z systemem ewidencji ludności PESEL ma sam pobierać informacje o jego stanie rodzinnym, by automatycznie uwzględniać np. ulgi na dzieci czy sugerować wspólne rozliczenie małżeńskie.

Wierzyć, ale sprawdzać

Efekty pracy automatów warto jednak zweryfikować. Jak przestrzega Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy i dyrektor w PwC, system e-deklaracje może bowiem nie uwzględnić niektórych faktów z życia podatnika w rozliczanym roku podatkowym, np. rozwodu czy osiągnięcia przez dziecko wieku dorosłego.

– W takich sytuacjach podatnik traci prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy do ulgi na dzieci. Domyślne uwzględnianie korzystania z ulg przez system e-podatki może w takich przypadkach prowadzić do złożenia nieprawidłowego zeznania, za które podatnik poniesie konsekwencje – zauważa ekspertka. A konsekwencje te to konieczność dopłaty podatku wraz z odsetkami czy nawet grzywna.

Nowe przepisy ordynacji podatkowej, które wejdą w życie 1 stycznia 2019 r., promują rozliczenia przez internet. Kto rozliczy się w ten sposób (automatycznie lub samodzielnie wypełniając PIT) i wykaże nadpłatę podatku, będzie miał prawo do jej zwrotu w ciągu 45 dni od złożenia zeznania. Dotychczas termin ten wynosił trzy miesiące. Równocześnie jednak wprowadzono zasadę, że termin ten liczy się od 15 lutego.

Jak zauważa Joanna Narkiewicz-Tarłowska, pod tym względem nieco pogorszy się sytuacja podatników składających zeznania w papierowej formie (będzie to wciąż możliwe).

– Nawet jeśli złożą zeznanie 2 stycznia, to i tak termin na dokonanie im zwrotu upłynie 15 maja, czyli trzy miesiące od 15 lutego – oblicza ekspertka.

Administracja skarbowa jest już przygotowana na wypełnianie rocznych zeznań PIT za podatnika. Tak zadeklarowała w ubiegłym tygodniu minister finansów Teresa Czerwińska. Nowy system ma wystartować 15 lutego 2019 r. Tego dnia w nowym portalu internetowym ma być gotowe 18 mln zeznań rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych.

– Osobiście testowałam działanie tego systemu – zapewniała Teresa Czerwińska.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił