CIT: przygotowanie dokumentacji cen transferowych

Fiskus uważa, że przygotowanie dokumentacji cen transferowych tylko dla tych kategorii transakcji, których poszczególne wartości przekraczają progi wskazane w art. 9a ust. 1d ustawy o CIT, jest nieprawidłowe.

Publikacja: 19.10.2016 06:20

CIT: przygotowanie dokumentacji cen transferowych

Foto: 123RF

- Czy dla potrzeb oceny istotności wpływu transakcji lub innych zdarzeń na wysokość dochodu (straty), spółka jest obowiązana zsumować wartość transakcji lub innych zdarzeń – jeśli wszystkie zostaną przeprowadzone w 2017 r. – jako transakcji lub zdarzeń jednego rodzaju w rozumieniu art. 9a ust. 1d ustawy o CIT? – pyta czytelnik.

Na tak postawione pytanie odpowiedziała niedawno Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 15 lipca 2016 r. (IBPB-1-2/4510-430/ 16/JW).

Wnioskująca o wydanie interpretacji spółka należąca do grupy kapitałowej, w skład której wchodzą powiązane z nią podmioty krajowe i zagraniczne, szacuje, że osiągnie w 2016 r. przychody przekraczające równowartość 2 mln euro, ale nie większe niż 3 mln euro.

Spółka przewiduje również, że w 2017 r. może uczestniczyć w następujących operacjach gospodarczych z podmiotami powiązanymi:

- nabycie wyposażenia biura (sprzęt komputerowy) – ok. 4 tys. euro,

- nabycie środków trwałych – ok. 30 tys. euro,

- świadczenie usług dzierżawy nieruchomości – ok. 5 tys. euro,

- świadczenie usług w zakresie doradztwa podatkowego – ok. 47 tys. euro,

- nabycie usług księgowych – ok. 12 tys. euro,

- nabycie usług informatycznych – ok. 15 tys. euro,

- nabycie usług w zakresie badania rynku – ok. 55 tys. euro,

- nabycie licencji na znak towarowy – ok. 20 tys. euro,

- udzielenie pożyczki – ok. 28 tys. euro.

Spółka uważała, że wszystkie ww. transakcje lub inne zdarzenia, będą stanowiły osobny rodzaj transakcji lub innych zdarzeń w rozumieniu art. 9a ust. 1d ustawy o CIT, a w konsekwencji spółka nie będzie zobowiązana – dla potrzeb oceny istotności wpływu transakcji na wysokość dochodu (straty) – do zsumowania wartości tych transakcji przy przygotowywaniu dokumentacji cen transferowych za 2017 r. Innymi słowy, według spółki podatnik powinien udokumentować tylko te rodzaje transakcji, których poszczególne wartości przekraczają progi wskazane w art. 9a ust. 1d ustawy o CIT.

Tego zdania nie podzielił organ podatkowy. Stwierdził, że w myśl art. 9a ust. 1d ustawy o CIT jedynie w stosunku do „innych zdarzeń" ustawodawca przewiduje, że muszą być one „jednego rodzaju". Zdaniem organu, skoro „jeden rodzaj" nie dotyczy transakcji, to wymienione we wniosku transakcje należy sumować w celu określenia obowiązku dokumentacyjnego za 2017 r. Zatem według organu podatnik powinien udokumentować wszystkie transakcje, których łączna wartość przekracza progi wskazane w art. 9a ust. 1d ustawy o CIT.

Stanowisko organu zwiększa obciążenia administracyjne przedsiębiorców

Blanka Wojciechowska, starszy konsultant w warszawskim biurze Deloitte Doradztwo Podatkowe Tokarski i Wspólnicy sp.k. (dawniej Deloitte Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.)

W komentowanej interpretacji organ wskazuje, że przygotowując dokumentację cen transferowych za 2017 r. podatnik, w celu określenia obowiązku dokumentacyjnego, powinien zsumować wszystkie transakcje niezależnie od ich

- typu (towarowa, niematerialna) – ponieważ nowe przepisy nie różnicują progów dla innych typów transakcji, jak i

- rodzaju (np. usługi dzierżawy i udzielenie pożyczki).

Analizując stanowisko organu w przedmiotowej interpretacji, należałoby się zastanowić nad intencją ministra finansów przy formułowaniu brzmienia art. 9a ust. 1d ustawy o CIT. Warto w tym celu sięgnąć do raportu z konsultacji publicznych sporządzonego w trakcie prac nad nowelizacją ustawy. Raport ten został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 17 czerwca 2015 r. W raporcie tym minister finansów przedstawił swoje stanowisko dotyczące progów istotności transakcji. Zgodnie z nim, kryterium istotności odnosi się do „poszczególnych transakcji lub innych zdarzeń mających miejsce pomiędzy podmiotami powiązanymi".

A zatem, mając na uwadze wyjaśnienia zaprezentowane w ww. raporcie, zarówno progi wartościowe, jak i kryterium istotności powinny być stosowane w intencji ministra finansów w odniesieniu do poszczególnych (rodzajów) zarówno transakcji, jak i innych zdarzeń.

Potwierdzeniem tego może być również opublikowany wzór formularza CIT-TP, który jest załącznikiem do projektu rozporządzenia ministra finansów w sprawie szczegółowego opisu elementów stanowiących dokumentację podatkową.

Formularz ten stanowi uproszczone sprawozdanie w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi lub innych zdarzeń zachodzących pomiędzy podmiotami powiązanymi. Sprawozdanie to narzuca prezentację wartości zarówno w odniesieniu do transakcji, jak i innych zdarzeń, według ich rodzajów. A zatem, skoro w treści znowelizowanej ustawy oraz w formularzu CIT-TP użyto tego samego określenia, tj. „rodzaj", przy czym w formularzu CIT-TP określenie to jednoznacznie odnosi się zarówno do transakcji, jak i do innych zdarzeń, to można przyjąć, że intencja użycia tego określenia w treści samej ustawy była analogiczna – powinno ono dotyczyć nie tylko innych zdarzeń, ale również transakcji.

Ponadto, skoro w załączniku CIT-TP minister finansów narzuca prezentację wartości transakcji oraz innych zdarzeń według ich rodzaju, zasadne wydaje się być zastosowanie takiego samego podejścia, czyli podziału transakcji i innych zdarzeń na rodzaje, przy określaniu obowiązku dokumentacyjnego. Dodatkowo, formularz ten może być użyteczną wskazówką dotyczącą tego, w jaki sposób przeprowadzać taki podział, tj. jakie rodzaje transakcji wyodrębnić (np. sprzedaż towarów, przychód z najmu i leasingu, wydatki związane z najmem i leasingiem, wydatki z tytułu usług wewnątrzgrupowych opłaty za zarządzanie, nabycie rzeczowych aktywów trwałych, sprzedaż rzeczowych aktywów trwałych, nabycie wartości niematerialnych, sprzedaż wartości niematerialnych itp.).

Na uwagę zasługuje również to, że w myśl znowelizowanych przepisów podatnicy o przychodach lub kosztach przekraczających 10 mln euro będą zobligowani do przedstawienia analiz porównawczych dla dokumentowanych transakcji. Przyjęcie interpretacji zaproponowanej przez organ oznaczałoby, że drobne transakcje o marginalnym znaczeniu nie tylko musiałyby zostać przez takich podatników dokumentowane, ale także należałoby dla takich transakcji przygotować analizy porównawcze. Takie podejście z punktu widzenia podatnika wiązałoby się z wysokimi kosztami oraz obciążeniem administracyjnym niewspółmiernym do wartości przedstawionych danych.

Na koniec warto się odnieść również do prac OECD, w szczególności do rezultatów Działania 13 projektu BEPS, które od 23 maja br. wprowadzają zmiany do Wytycznych OECD w zakresie dokumentacji cen transferowych (w obecnym kształcie jest to rozdział V Wytycznych OECD). Wytyczne OECD zostały bezpośrednio przywołane w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy o CIT w zakresie obowiązku sporządzania dokumentacji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Zgodnie z nimi, obowiązek dokumentacyjny powinien koncentrować się na materialnych transakcjach i prezentować tym samym analizę najistotniejszych kwestii związanych z tymi transakcjami. Co więcej, Wytyczne OECD wskazują również, że organy podatkowe, nakładając na podatnika obowiązek sporządzania dokumentacji, powinny brać pod uwagę przewidywane koszty oraz ciężar administracyjny związany z przygotowaniem takiej dokumentacji.

Jednocześnie, w myśl Wytycznych OECD, z uwagi na to, że transakcje wewnątrzgrupowe są często transakcjami złożonymi, a ich zrozumienie wymaga analizy wielu danych i informacji, w interesie organów podatkowych jest skoncentrowanie się na najistotniejszych informacjach/transakcjach. Zbyt duże obciążenie podatnika wymogami administracyjnymi mogłoby powodować brak uwzględnienia najważniejszych, z punktu widzenia zrozumienia istoty transakcji, elementów lub danych.

W związku z tym, według Wytycznych OECD, cel zmian w zakresie dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi powinien koncentrować się na dogłębnej analizie istotnych transakcji wewnątrzgrupowych, a nie transakcjach pobocznych o niewielkim znaczeniu.

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko organu wydaje się niezasadne, gdyż może w praktyce prowadzić do konieczności dokumentowania wielu niematerialnych i niezwiązanych ze sobą transakcji. Może się to przełożyć na jeszcze większe obciążenie administracyjne podatników związane z przygotowaniem dokumentacji z podmiotami powiązanymi.

Jednocześnie, z uwagi na niejednoznaczne brzmienie wprowadzanych przepisów warto śledzić na bieżąco dalszy rozwój podejścia organów w tym zakresie. Jeżeli jednak kolejne interpretacje nie będą dostarczać bardziej racjonalnego rozstrzygnięcia ww. kwestii, to należy mieć nadzieję, że końcowa wersja rozporządzenia ministra finansów w sprawie szczegółowego opisu elementów stanowiących dokumentacje podatkową doprecyzuje jednoznacznie tę kwestię.

CIT

- Czy dla potrzeb oceny istotności wpływu transakcji lub innych zdarzeń na wysokość dochodu (straty), spółka jest obowiązana zsumować wartość transakcji lub innych zdarzeń – jeśli wszystkie zostaną przeprowadzone w 2017 r. – jako transakcji lub zdarzeń jednego rodzaju w rozumieniu art. 9a ust. 1d ustawy o CIT? – pyta czytelnik.

Na tak postawione pytanie odpowiedziała niedawno Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 15 lipca 2016 r. (IBPB-1-2/4510-430/ 16/JW).

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty